Pomimo tego, że w uprawie zbóż występuje cały atlas chwastów, część z nich jest wyjątkowo uciążliwa we zwalczaniu. Każda uprawa ma charakterystyczne chwasty współtowarzyszące. W przypadku zbóż charakterystycznymi chwastami występującymi na plantacjach są zarówno chwasty dwuliścienne jak i jednoliścienne.
Z chwastów dwuliściennych bardzo często spotykamy się z występowaniem fiołka polnego, przytuli czepnej, rumianowatych, chabra bławatka, maku polnego, gwiazdnicy pospolitej, jasnoty purpurowej czy komosy białej (głównie w zbożach jarych). Z chwastów jednoliściennych najczęściej w zbożach występuje miotła zbożowa, owies głuchy (głównie w zbożach jarych), a w niektórych regionach Polski występuje także wyczyniec polny.
Zdarza się także, że na polu ze zbożami spotkamy chwasty charakterystyczne dla upraw rzepaku, czyli samosiewy rzepaku, taszniki, tobołki. Występują ona na ogół w przypadku, gdy przedplonem zbóż był rzepak, a chwasty te nie zostały skutecznie zwalczone we wcześniejszej uprawie.
Bardzo ważne jest, żeby zachować bezpieczeństwo przy mieszaniu tych środków, a przede wszystkim wybierać zarejestrowane mieszaniny zbiornikowe.
Jak zwalczyć chwasty w uprawach zbożowych?
W zasadzie, żeby w jednym zabiegu zwalczyć zarówno chwasty jednoliścienne jak i dwuliścienne powinniśmy zrobić mieszaninę herbicydową złożoną z graminicydu (środka zwalczającego chwasty jednoliścienne) i z herbicydu (środka zwalczającego chwasty dwuliścienne). Bardzo ważne jest, żeby zachować bezpieczeństwo przy mieszaniu tych środków, a przede wszystkim wybierać zarejestrowane mieszaniny zbiornikowe. Pozwala to na zachowanie bezpieczeństwa naszym uprawom i chroni je przed poparzeniem i innymi zdarzeniami. Ważne jest także, żeby nasza mieszanina herbicydowa miała szeroki zakres zwalczanych chwastów oraz charakteryzowała się szerokim oknem aplikacji (ma to duże znaczenie, głównie w przypadku zbóż ozimych – i ich faz rozwojowych).
Raz a dobrze, czyli zwalczanie chwastów w uprawach zbóż w 1 zabiegu!
Zarejestrowaną mieszaniną herbicydową w zbożach jest nowość firmy Syngenta: Axial® Komplett Pak. Rozwiązanie to spełnia powyższe wymagania i jest przeznaczony do stosowania w zbożach ozimych i jarych (tj. w pszenicy ozimej i jarej, jęczmieniu jarym, a także w pszenżycie ozimym). Na pakiet Axial Komplett Pak składa się: Axial Komplett 50EC (2 l) oraz Pike®1 20WG 40g. Pakiet ten wystarcza na 2 ha.
1zastrzeżony znak towarowy firmy Nufarm.
Więcej w tekście: Kompletne rozwiązanie na chwasty w zbożach ozimych i jarych
Z którymi chwastami masz problem w zbożach?
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Dodaj komentarz