Antraknoza ziemniaka – mniej znana choroba

Antraknoza ziemniaka to mniej znana choroba mimo, że występuje powszechnie we wszystkich rejonach uprawy. Jak ją rozpoznać i zwalczyć? Czy da się jej zapobiegać?

Cena: Ziemniaki krajowe

2.1 zł
0.00%
Zobacz aktualne ceny

Znaczenie tej choroby wzrasta wraz ze zwiększeniem zapotrzebowania przez konsumentów na ziemniaki myte, paczkowane. Straty w plonie bulw na niechronionych plantacjach mogą sięgać nawet 75%, szczególnie w lata z temperaturą 25–31ºC.

Sprawca i rozwój choroby

Antraknoza ziemniaka wywoływana jest przez grzyb Colletotrichum coccodes należący do workowców Ascomycota. Stadium zimującym na porażonych resztkach roślinnych jest grzybnia, acerwulusy, czyli struktury odpowiedzialne za wytwarzanie zarodników konidialnych oraz mikrosklerocja, będące formą przetrwalnikową grzyba, zdolną przetrwać nawet 8 lat. Na bulwach patogen zimuje w postaci mikrosklerocjów. To właśnie one są źródłem infekcji na początku sezonu. W okresie wegetacji patogen rozprzestrzenia się za pomocą zarodników konidialnych, które łatwo przenoszone są przez krople deszczu. Do szybkich zakażeń dochodzi także w czasie deszczowania plantacji.

Antraknoza ziemniaka — jak rozpoznać?

Ta choroba ziemniaka objawia się zarówno na naziemnych, jak i podziemnych częściach roślin. Pierwsze symptomy mogą być widoczne już w okresie kwitnienia roślin, zwłaszcza na wierzchołkowych liściach. Bowiem zaczynają one żółknąć, zwijać się wzdłuż nerwów, więdnąć i zamierać. Z czasem objawy zaczynają być zauważalne na coraz to niżej położonych liściach. W tym okresie bywają mylone z werticiliozą i fuzaryjnym więdnięciem. Następnie  antraknoza ziemniaka objawia się gniciem podstawy łodygi i nasady korzeni. Z tego względu porażoną roślinę łatwo można wyciągnąć z gleby. Kora na zaatakowanych łodygach łatwo oddziela się od drewna. Z kolei na zdrewniałej łodydze pojawiają się w dużej liczbie czarne mikrosklerocja. Charakterystyczne jest też jasnofioletowe zabarwienie porażonych łodyg, szczególnie przy większej wilgotności.

Jakie objawy dają sklerocja na bulwach?

Sklerocja obserwowane są także na bulwach oraz stolonach, które trudno jest oderwać od bulw. W dalszym etapie rozwoju choroba ziemniaka staje się widoczna na bulwach. Pojawiają się szare, nieregularne plamy, które w czasie przechowywania stają się srebrzyste. Objaw ten może mylić z parchem srebrzystym ziemniaka. Jednakże plamy w przypadku antraknozy nie są tak wyraźnie odgraniczone od zdrowej skórki. Bulwy stają się miękkie, wręcz gumowate, a skórka jest pomarszczona.

Antraknoza ziemniaka — profilaktyka

W Polsce aktualnie nie są zarejestrowane fungicydy do bezpośredniego zwalczania antraknozy. Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na zabiegi agrotechniczne. W celu zapobieżenia występowaniu choroby nie należy uprawiać ziemniaków na tym samym polu częściej niż co 4 lata. Należy unikać pól o nieuregulowanych stosunkach wodno-powietrznych, szczególnie cięższych, łatwo zaskorupiających się.

Czytaj również: Wymagania glebowe ziemniaków a rzeczywistość

Aby ta choroba ziemniaka nie stała się naszym problemem, musimy pozbywać się resztek pożniwnych. Bowiem to na nich zimuje patogen. Pamiętajmy też o pełnym zestawie uprawek, z orką głęboką włącznie. Zmniejszeniu potencjału infekcyjnego w glebie sprzyja stosowanie międzyplonów z gorczycy. Ponadto należy regulować zachwaszczenia na i wokół plantacji, gdyż niektóre gatunki są żywicielami pośrednimi dla patogenu, w tym powszechne na polach komosa biała, rdest ptasi, tasznik pospolity.

Antraknoza ziemniaka przenosi się także z bulwami, więc należy zadbać o dobrą jakość materiału nasadzeniowego. Bulw nie powinniśmy zbierać w warunkach dużego uwilgotnienia, a w przechowywaniu musimy je dobrze wysuszyć. Bardziej podatne na antraknozę są wczesne odmiany ziemniaka, zwłaszcza o cieńszej skórce.

Więcej na temat chorób i uprawy ziemniaka w dziale warzywa polowe.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *