Areszt za oszustwo przy skupie jabłek

Areszt za oszustwo dla zatrzymanego Piotra F. który skupował od rolników owoce i warzywa, jednak za nie nie płacił. Poszkodowanych jest kilkadziesiąt osób oraz podmioty rolnicze.

Areszt za oszustwo na trzy miesiące na wniosek prokuratury to wynik w sumie 35 zarzutów na szkodę ogrodników. Ich straty z tytułu niezapłacenia za owoce wynoszą łącznie około 3,5 mln zł. Zatrzymany wprowadzał w błąd rolników, informując ich o sytuacji finansowej spółki i możliwości zapłaty za owoce. W czasie przesłuchania zatrzymany Piotr F. nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Jednakże firma zatrzymanego jest winna dostawcom owoców i warzyw w sumie około 74 mln złotych.

Śledztwo w sprawie oszustwa przy skupie owoców i warzyw

Śledztwo wszczęto na skutek zawiadomienia złożonego przez poszkodowanych rolników oraz ministra rolnictwa. Zajęła się nim na początku stycznia 2023 r. Prokuratura Okręgowa w Lublinie. Postępowanie w sprawie prowadzi wraz z Komendą Wojewódzką Policji w Lublinie oraz z CBA.

Zabezpieczenie majątku właściciela Kampol-Fruit

Oprócz tego, że wobec zatrzymanego zarządzono areszt za oszustwo, postanowiono także zabezpieczyć jego majątek. Informację o tym przekazał rzecznik Wojewódzkiej Komendy Policji w Lublinie, która złożyła wniosek o zabezpieczenie na łączną kwotę ponad 8 mln zł.
Prokuratura zaakceptowała złożony wniosek, dzięki czemu majątek aresztowanego nie może podlegać obrotowi do zakończenia sprawy. W razie uznania winy podejrzanego i jego skazania zabezpieczony majątek posłuży do spłat wierzycieli.

Kłopoty Kampol-Fruit

W firmie Kampol-Fruit od 1 października trwa proces restrukturyzacyjny. W jego wyniku producenci owoców i warzyw mieli dostać połowę należnych im kwot i to rozłożonych na liczne, nieoprocentowane raty. A te przy obecnej inflacji z czasem straciłyby na wartości. Jednakże rolnicy–wierzyciele nie przyjęli narzuconych przez doradcę restrukturyzacyjnego warunków, które ich zdaniem były jednoznacznie krzywdzące i dyskryminujące. Dlatego wiceminister Janusz Kowalski wniósł do Ministra Sprawiedliwości wniosek o objęcie nadzorem doradcy restrukturyzacyjnego Kampol-Fruit.
Firma już w poprzednich latach miała problemy z terminowymi płatnościami za dostarczone surowce, jednakże z reguły przed kolejnym sezonem spłacała należności.

Źródło: tvp.info


Czytaj również:
Ceny jabłek przemysłowych
Ceny jabłek deserowych

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *