Błąd we wniosku o dopłaty bezpośrednie – co robić?

Termin składania wniosków, choć przedłużony, nieuchronnie zbliża się do końca. Rolnikom, od lat przyzwyczajonym do ich wypełniania, wciąż zdarzają się pomyłki. Oczywiście błąd we wniosku o dopłaty bezpośrednie nie jest niczym strasznym i można go łatwo poprawić.

Rolnicy wypełniając wniosek o dopłaty bezpośrednie wiedzą doskonale, że błędy poprawia się na bieżąco bez żadnych konsekwencji. Podobnie jest ze zmianami do tych wniosków, które w tym roku wprowadza się aż do 15 czerwca 2022 r.

Błąd we wniosku o dopłaty bezpośrednie

Jak już wspomniano błędy zdarzające się przy wprowadzaniu danych do wniosku to oczywiście nic nowego. Nie zawsze przyczyną błędu są pomyłki rolnika. Poza tym jak wiadomo praktycznie co roku wprowadza się zmiany mające wpływ na poprawne wypełnianie wniosku. Najlepszym sposobem zapobiegania pomyłkom jest korzystanie z instrukcji wypełniania wniosku. Znajdują się w niej nie tylko podpowiedzi, jak wypełnić dokument, ale także najczęściej popełniane przez rolników błędy.

Błąd we wniosku o dopłaty bezpośrednie – mapa

Sporo nieprawidłowości zdarza się przy korzystaniu z mapy podczas deklarowania działek referencyjnych. Jeżeli lista działek nie jest zgodna z sytuacją w gospodarstwie w danym roku należy poprawić wniosek. Krótko mówiąc należy dodać nowe działki lub usunąć działki, które nie są w posiadaniu rolnika w roku 2022. W przypadku, gdy we wniosku uprawy zostały skopiowane z poprzedniego roku należy sprawdzić czy granice tych upraw oraz wyświetlone rośliny uprawne są zgodne z użytkowaniem w bieżącym roku.

Jak zapewne rolnicy pamiętają, aplikacja podpowiada, jak należy wypełnić dokument. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w bieżącym roku nie ma możliwości składania Oświadczeń o braku zmian w stosunku do roku poprzedniego. Każdy rolnik ubiegający się o przyznanie płatności musi wypełnić wniosek elektroniczny i wskazać gatunek rośliny aktualnie uprawianej na działce.

Błędy kompletności i komunikaty we wniosku

Bez wątpienia błąd we wniosku o dopłaty bezpośrednie jest związany z tzw. kompletnością. Przykładem są płatności produkcyjne, w których aplikacja sprawdza czy rolnik dołączył wymagany załącznik. Błąd zgłaszany jest tylko w przypadku, gdy załącznik został dodany do wniosku ale nie zgłoszono danej uprawy do płatności produkcyjnej. Innym, często spotykanymi nieprawidłowościami są np. brak zaznaczenia wnioskowania o ONW czy błędy w geometrii działki rolnej. Niezgodna ze stanem faktycznym pow. działki rolnej, brak roślin uprawnych czy dat wysiewu to częste uchybienia w tej kategorii błędów.

Zanegowanie danych referencyjnych GIS

Przykładem błędu w tej kategorii mogą być uprawy zalesieniowe. Gdy wyrysowana uprawa przekroczy przejęty obszar pojawia się komunikat odnoszący się do przekroczenia powierzchni obszaru zalesionego. Błędem jest także wyrysowanie uprawy poza działkami referencyjnymi gospodarstwa. Nie należy także zapominać o możliwościach zakładki LPIS służącej do zgłaszania rozbieżności, zmian czy aktualizowania elementów krajobrazu.

Kontrola krzyżowa powierzchni

Pojawiające się błędy w tej kategorii dotyczą nakładania się upraw narysowanych przez wielu rolników. Weryfikuje je kontrola krzyżowa wskazująca, kto faktycznie użytkuje działkę i posiada do niej tytuł prawny. Ponieważ kontrola krzyżowa jest wykonywana tuż przez wysłaniem wniosku, więc aby wyświetlić błąd należy przejść przez próbę wysłania wniosku.

Błąd we wniosku o dopłaty bezpośrednie – podsumowanie

Możliwości popełnienia błędu w aplikacji ewniosek prawdę mówiąc jest bez liku. Mimo podpowiedzi systemowych zdarzają się usterki popełniane przez rolników zwłaszcza początkujących. Błędy dotyczą na ogół zgłaszanych deklaracji, kompletności danych czy nieprawidłowego rysowania granic działek. Oczywiście wszystkie usterki są możliwe do poprawy jeśli uważnie korzystamy z instrukcja wypełniania wniosku w aplikacji eWniosekPlus.

Na wypadek gdyby coś poszło nie tak, zawsze można skorzystać z pomocy pracowników Agencji lub doradców. W żadnym razie nie można rezygnować z ubiegania się o dopłaty, bo jak mawiał Napoleon Bonaparte – Tylko ten nie popełnia błędów kto nic nie robi.

Czytaj także: Dopłaty obszarowe to nie tylko płatności bezpośrednie?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 46

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Doświadczony eksperyment. pisze:

    Błędy powstają na etapie personalizacji wniosków przez ARiMR, czyli tuż po pierwszym zalogowaniu beneficjenta. Przykładem może być dopisanie działki wykluczonej z płatności i co gorsza, nie należącej do rolnika np. droga gminna przez wieś. Problem przy składaniu wniosku stanowi brak możliwości usunięcia nie swojej działki. Agencja Rejonowa zdalnie nie może skorygować swojego błędu. Trzeba pojechać na miejsce( nie wiadomo po co) i poprawić błąd ( nie wiadomo jak ?). Pomocą służą pracownicy agencji ( nie wiadomo czy odpłatnie czy charytatywnie). Zabawa w głupiego jasia czy sabotaż jak w sklepie pgg.pl gdzie cudem jest zamówienie węgla ?