Cena gryki w skupie — listopad 2023

Ceny gryki w tym sezonie są niższe od ubiegłorocznych. Sprawdźmy, ile pod koniec listopada rolnicy mogą dostać za tonę nasion gryki?

Ceny gryki w skupach zazwyczaj są niewysokie, a jej produkcję muszą wspomagać dopłaty. Jednakże część rolników coraz częściej uprawia tę roślinę jako drugi plon w ciągu sezonu. Ponadto gryka jest wartościowym poplonem.

Jak kształtują się uprawy gryki w Polsce

W ubiegłym roku uprawy gryki w Polsce zajmowały ponad 115 tys. ha.  Obecnie grykę w Polsce uprawia się przede wszystkim w województwach: lubelskim, zachodniopomorskim, pomorskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim.

Ceny gryki w krajowych podmiotach skupujących

Obecne ceny w skupach są zdecydowanie niższe od ubiegłorocznych. Oczywiście gryka ekologiczna jest droższa. Ale to żadna pociecha kiedy jedna z firm skupujących oferuje za grykę ekologiczną z certyfikatem niecałe 2000 zł za tonę. W przykładowych podmiotach skupujących ceny gryki za tonę są następujące:

  • Melvit — 1600 zł (netto);
  • OrganikAgro Foods — 1850 zł.

A jeszcze 3–5 miesięcy temu oferty skupu opiewały nawet na 2400–3000 zł/t.

Dla porównania, w ubiegłym roku na początku skupu w wybranych punktach można było dostać za tonę gryki nawet 4 tys. zł.  Obecnie w skupach cenniki zaczynają się poniżej 2 tysięcy za tonę. W sprzedaży ceny rzadko kiedy dobijają do 3 tysięcy i to tylko w przypadku nasion ekologicznych.

Ceny gryki w ofertach internetowych

W ofertach giełd internetowych ceny sprzedaży gryki wahają się w granicach 2300 – 3000 zł za tonę. Jak zwykle nie nie brakuje ofert z cenami „do uzgodnienia”. Dużo większą rozpiętość cen widać na portalach sprzedażowych.

Na internetowych portalach sprzedażowych ceny sprzedaży wahają się od 1500 zł/t do nawet 4 tys. zł/t. W jednym z ogłoszeń tonę gryki ekologicznej można kupić już za 2200 zł/t. W innych ceny gryki ekologicznej wahają się od 2600 do 3000 zł/t. Ponadto można znaleźć też oferty sprzedaży tatarki, która kosztuje 2000 zł/t.

Źródło: oferty internetowe

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 21

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Tomek pisze:

    W ubiegłym roku grykę ekologiczną sprzedałem po 4.6 zł za kilogram a bieżącym mam propozycję 1.3 do 1.5 zł za kg czyli 30°/° wartości?