Ceny działek rolnych w górę! Boom na działki trwa!

W tym roku zainteresowanie zakupem działek w Polsce znacznie wzrosło. I nie chodzi tutaj tylko o działki budowlane. Prawdziwy boom obserwuje się na działki rolne, rekreacyjne, siedliskowe, a także leśne. Jak w takim razie wygląda zakup działki przez osobę niebędącą rolnikiem? Jakie warunki należy spełnić? I czy ceny działek rolnych poszły w górę? Sprawdźmy!
Pandemia COVID-19 spowodowała, że Polacy zaczęli wręcz masowo rozglądać się za kawałkiem własnej ziemi. Na większą skalę trwają obecnie poszukiwania działek budowlanych i siedliskowych. Prawdziwy boom trwa również na działki rolne. Sprawdźmy więc które z nich cieszą się największym zainteresowaniem i jakie przepisy obowiązują przy ich zakupie. Jakie są aktualne ceny działek rolnych?
Przeczytaj również: Jak wypełnić wniosek o dopłaty dla rolników?
Spis treści
Boom na działki rolne i inne nieruchomości do rekreacji
Na fakt większego zainteresowania zakupem ziemi przez Polaków zwrócił uwagę Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments. W swoim opracowaniu podkreślił, że w pierwszym kwartale 2021 r. odnotowano 38 proc. wzrost zainteresowania zakupem działek rolnych. Wynika to głównie z tego, że cena działek rolnych jest zdecydowanie niższa niż działek rekreacyjnych czy ROD (Rodzinne Ogródki Działkowe). Dużym zainteresowaniem cieszą się również działki leśne. W ich przypadku zainteresowanie wzrosło w ostatnim roku aż o 70 proc. Ceny działek rolnych również poszybowały.

© Z opracowania HRE Investments wynika, że Polacy coraz częściej interesują się kupnem działek nie tylko budowlanych, ale także leśnych i rolnych.
Ceny działek rolnych w górę. Zakup nieruchomości rolnej – jakie są przepisy?
Boom na działki rolne w tym roku trwa w najlepsze. Wracając jednak do zakupu nieruchomości rolnej, warto podkreślić, że nabycie ziemi rolnej powyżej 1 ha jest w Polsce wyraźnie ograniczone. Dotyczy to zwłaszcza osób, które nie spełniają wymogów rolnika indywidualnego, a także podmiotów nie wymienionych w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego, oraz w sytuacjach nie wymienionych we wspomnianej ustawie.
Wówczas zakup ziemi rolnej możliwy jest po uzyskaniu zgody Dyrektora Generalnego KOWR wyrażonej w ramach decyzji administracyjnej.
Kupno ziemi rolnej bez zgody KOWR
Istnieje również możliwość zakupu nieruchomości rolnej bez konieczności uzyskania zgody Dyrektora KOWR. Jest to jednak możliwe w przypadku nabycia ziemi rolnej przez osobą bliską zbywcy (zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonka itp.).
Zgoda KOWR nie jest również wymagana jeżeli powierzchnia nieruchomości rolnej jest mniejsza niż 1 ha – czyli jej wielkość wynosi od 0,3 ha do 0,9999 ha.
Ceny gruntów rolnych wzrosły
Wzrost zainteresowania działkami rolnymi przekłada się na to, że ceny działek rolnych są coraz wyższe. Można to zaobserwować również w danych opublikowanych przez GUS, o których wspominaliśmy w artykule – Średnie ceny gruntów rolnych. Gdzie odnotowano największe podwyżki? Dowiedz się więcej!
Czytaj również:
Ceny gruntów rolnych 2022 niebotycznie rosną. Sprawdź!
Źródło: Heritage Real Estate ;KOWR
