Ceny mleka w skupie — jakie są prognozy na 2025 r.?

Ceny mleka w skupie charakteryzowały się wzrostami, szczególnie po drugiej połowie 2024 r. Co prawda, ceny skupu mleka różniły się w zależności od województwa, to i tak jego cena przekroczyła wartość 2 zł/l. Tak było w 2024 r., a jakie są prognozy jeśli chodzi o ceny mleka w skupie w 2025 r.? Czy mleko będzie drożeć?
Rynek mleka w 2024 r. wyróżniał się wysokimi cenami skupu mleka, a także rosnącą produkcją. Co było odczuwalne szczególnie w kontekście spadku dostaw mleka w innych krajach. Czy podobnie będzie przedstawiał się rynek mleka w 2025 r.? Sprawdźmy, jakie są prognozy ceny mleka w skupie w Nowym 2025 roku.
Ceny mleka w skupie — prognozy na 2025 r.
Z prognoz przedstawionych przez Wielkopolską Izbę Rolniczą wynika, że ceny skupu mleka powinny dalej rosnąć, lecz w umiarkowanym tempie. Podobnego zdania są analitycy z Banku Crédit Agricole, którzy w najnowszym opracowaniu ,,Agromapa” prognozują, że ceny skupie mleka w 2025 r. będą kształtować się w trendzie wzrostowym. Czynnikami ryzyka dla tej prognozy są jednak warunki agrometeorologiczne.

Jakie będą ceny skupu mleka w 2025 r.? Sprawdzamy najnowsze prognozy przedstawione przez analityków z Banku Crédit Agricole.
Jakie prognozy cen mleka?
Niemniej jednak biorąc pod uwagę sytuację panującą na światowym rynku mleka, analitycy Banku Crédit Agricole przewidują, że ceny mleka w skupie na koniec 2025 r. wyniosą około 2,50 zł za 1 litr.
Uwzględniając sytuację na światowym rynku mleka prognozujemy, że cena skupu mleka w Polsce osiągnęła już swoje minimum lokalne i w najbliższych kwartałach będzie kształtować się w łagodnym trendzie wzrostowym. Tym samym oczekujemy, że na koniec 2024 r. cena skupu mleka w Polsce wyniesie ok. 240 zł/hl, a na koniec 2025 r. ok. 250 zł/hl – przewidują autorzy najnowszego opracowania ,,Agromapa”.
Prognozy ceny mleka w skupie i dalsze wyzwania na 2025 r.
Zdaniem Wielkopolskiej Izby Rolniczej wyższe ceny skupu mleka oraz wzrost produkcji mleka w Polsce stwarzają sprzyjające warunki dla polskich producentów mleka.
Wzrost realnych płac, choć jeszcze niezbyt silny, może również przyczynić się do dalszego wzrostu popytu na produkty mleczarskie – stwierdziła WIR.
Niemniej jednak, producenci mleka w 2025 r. będą musieli uporać się z kilkoma wyzwaniami. Jak np. z rosnącym problemem z dostępem do kapitału, zwłaszcza w odniesieniu do potrzeb inwestycyjnych w gospodarstwach rolnych.
Źródło: www.wir.org.pl; opracowanie ,,Agromapa” Banku Crédit Agricole
