Ceny nawozów rolniczych nie obniżą się bez zmniejszenia cen gazu

Co zrobić, aby ceny nawozów rolniczych spadły? Bez zmniejszenia cen gazu nie obniżymy cen nawozów – powiedział minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Jak zaznaczył, ma nadzieję, że UE podejmie działania, mające na celu obniżenie ceny gazu.

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk wypowiedział się dla TVP 1 na temat cen nawozów.  Jak zauważył, wyraźne podwyżki są dużym wyzwaniem dla rolników. Rozszalały się ceny nawozów, ale to jest absolutnie pochodna cen gazu, wysokich opłat za emisję CO2 – zaznaczył.

Rozmawiałem z wicepremierem Jackiem Sasinem, z przedstawicielami spółek produkujących nawozy azotowe, z Grupą Azoty, (…) była taka decyzja, że wprowadzają pewne ułatwienia zakupu dla rolników.

W ubiegłym tygodniu Grupa Azoty opublikowała aktualny cennik nawozów. Karol Rabenda, wicepremier aktywów państwowych poinformował, że podejmowane przez spółkę działania uspokoiły marże i pozwoliły wyhamować wzrost cen dla rolników. Jednak zdaniem ministra Henryka Kowalczyka dopóki ceny gazu się nie zmniejszą, nie zmniejszą się również ceny nawozów.

Rosnące ceny nawozów rolniczych największym wyzwaniem dla rolników

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zauważył, że ceny nawozów rolniczych poszły w górę nie tylko w Polsce. Podwyżki są widoczne również w innych krajach UE.

Jest to uważam problem ogólnoeuropejski, bo to jest pochodna wzrostu cen gazu. Ten problem będziemy chcieli rozwiązywać w skali europejskiej – podkreślił minister Kowalczyk. – Cieszę się, że pan premier Morawiecki podniósł tą kwestę na ostatniej Radzie Europejskiej o cenach energii (…) Myślę, że ceny nawozów jest to największe wyzwanie obecnej chwili, które pojawiło się nagle i nie ma sposobu zaradzenia temu bez wspólnej polityki europejskiej – mówił w rozmowie z PAP.

Jednocześnie szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk uspokajał rolników, że zdaje sobie sprawę z powagi problemu. Podkreślił, że rosnące ceny nawozów rolniczych powodują, że koszty produkcji rolnej idą niebotycznie w górę.

Doskonale zdaje sobie sprawę jaka to jest ogromna bolączka dla funkcjonujących rolników, jak podnosi koszty produkcji – zaznaczył Henryk Kowalczyk.

Czytaj również: Jaka sytuacja na rynku mleczarskim? Wzrost cen mleka i masła

Źródło: Bankier, TVPinfo, MRiRW

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 13

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

ANKIETA - ILE ZA NASIONA W 2024?Zobacz WYPEŁNIJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *