Jaka sytuacja na rynku mleczarskim? Wzrost cen mleka i masła
Agro Navigator PKO BP przedstawił, jak wygląda aktualna sytuacja na rynku mleczarskim. W Unii Europejskiej produkcja mleka spadła, wzrosły natomiast ceny produktów mleczarskich. Podwyżki są widoczne również na krajowym rynku – cena masła we wrześniu była najwyższa od 4 lat!
W połowie 2021 roku eksport polskich produktów mleczarskich z Polski do Chin wyhamował. Według Eurostatu, w połowie roku sprzedaż serwatki w proszku zmalała, natomiast wciąż utrzymuje się wysoka sprzedaż płynnego mleka na rynek chiński.
Spis treści
Sytuacja na rynku mleczarskim w UE
Jak podał informator PKO BP Agro Navigator, według KE produkcja mleka w Unii Europejskiej w połowie 2021 roku spowolniła. W lipcu dostawy produktów mleczarskich spadły o 0,6%. Produkcja mleka w Unii Europejskiej w pierwszej połowie br. była mniejsza o 0,1%. Spadek dostaw można było także zauważyć w Australii oraz Nowej Zelandii.
Produkcja mleka w Polsce również spadła. Informator PKO BP poinformował, o zmniejszeniu skupu w lipcu o 0,9%, natomiast w sierpniu zauważono wzrost o 0,3%. Do spadku produkcji mleczarskiej w kraju przyczynił się spadek pogłowia krów.
Wyższe ceny mleka w UE
Ze względu na spowolnienie produkcji w Unii Europejskiej, wzrosły ceny produktów mleczarskich. W sierpniu za 1 hl mleka, średnia cena skupu w Polsce wynosiła 150,52 zł. Oznacza to wzrost o 13% w porównaniu do ubiegłego roku. Oprócz wzrostu cen mleka, można również zauważyć wzrost cen innych produktów mleczarskich:
- masła – wzrost o 27% – najwyższy poziom od czterech lat;
- tłuszcze roślinne;
- odtłuszczone mleko w proszku – 26% w porównaniu do 2020 roku;
- pełne mleko w proszku – 25% w porównaniu do 2020 roku.
Przeczytaj również: Rynek mleka w 2021 – producenci są pełni obaw
Jaka sytuacja na rynku mleczarskim? Prognozy
Jakie są prognozy? Średnia cena skupu w przyszłym roku ma wzrosnąć o 1-5%, natomiast w kolejnych miesiącach 2022 roku może zmaleć.
– Spadki podaży, które sugeruje zmniejszanie się pogłowia krów mlecznych w niektórych krajach, w warunkach rosnących kosztów produkcji mleka, są czynnikiem wsparcia dla scenariusza podwyżek – podaje Agro Navigator PKO BP.
Ponadto, w Unii Europejskiej popyt może rosnąć dzięki poprawie wyników gospodarczych. Niepewny jest jednak eksport produktów z mleka na rynek Chiński.
Przeczytaj również: Sytuacja na rynku trzody chlewnej – spadek pogłowia świń
Źródło: Agro Navigator PKO BP