Ceny nawozów styczeń 2022. KE uruchomi dopłaty do nawozów?

Wielkimi krokami zbliża się koniec pierwszego miesiąca 2022 r. Czy zgodnie z prognozami ceny nawozów w miesiącu styczeń 2022 nadal rosną, czy wręcz przeciwnie? Jak wygląda cennik nawozów na początku 2022 r. ? Czy rolnicy otrzymają wsparcie takie jak dopłaty do nawozów? Sprawdźmy!

Przypomnijmy, że ze względu na rosnące ceny nawozów rząd wprowadził zerowy VAT na nawozy. To rozwiązanie obok obniżki podatku VAT na paliwo czy energię ma stanowić wsparcie dla rolników. Jednak producenci liczą na inny rodzaj wsparcia, czyli unormowanie cen lub wprowadzenie dopłat do nawozów. Czy te rozwiązania również wkrótce wejdą w życie? Jakie są ceny nawozów w miesiącu styczeń 2022 r.?

Przeczytaj również: Dotacje dla młodych rolników. 200 tys. zł zatrzyma młodych na wsi?

Ceny nawozów – styczeń 2022. Kiedy ceny nawozów spadną?

Najnowsze notowania cen nawozów obowiązujących w styczniu 2022 r. przedstawiła Wielkopolska Izba Rolnicza. Z powyższych informacji wynika, że ceny nawozów wciąż rosną. Na przykład pod koniec 2021 r. cena saletry amonowej wynosiła 2765-2785 zł za tonę, natomiast aktualnie jej cena przekroczyła kwotę 3200 zł/t.

Średnie ceny nawozów w pierwszym tygodniu 2022 r. przedstawiały się następująco:

 • saletra amonowa – 3275,56 zł/t,
 • mocznik – 4050 zł/t,
 • Polifoska 6-20-30 – 3019,91 zł/t.

Aktualne ceny nawozów w miesiącu styczeń 2022 r. to temat wciąż żywo komentowany przez rolników. Na forum rolniczym agrofoto.pl nie brakuje komentarzy gospodarzy, którzy zastanawiają się, kiedy i czy w ogóle ceny nawozów spadną.

Wszystko w rękach GA, jak oni obniżą to znajdą się pośrednicy, którzy będą sprzedawać taniej od tych co trzymają cenę – pisze użytkownik Dastan.

Natomiast użytkownik o nicku czesio200 stwierdził – Do marca na pewno nie spadną. Większość towaru już jest wyprodukowana i tylko czeka aż rolnik go kupi. A że musi kupić to oni bardzo dobrze wiedzą i tylko czekają.

Wysokie ceny nawozów – styczeń 2022. Będą dopłaty do nawozów?

Podczas konferencji wiceministra i ministra rolnictwa, która odbyła się w ostatni piątek 14 stycznia br. poinformowano, że premier Mateusz Morawiecki na początku stycznia wystąpił do Komisji Europejskiej o uruchomienie dopłat do nawozów dla rolników.

Z informacji przekazanych przez Henryka Kowalczyka wynika, że decyzja w sprawie dopłat do nawozów powinna być znana w ciągu trzech miesięcy, a nawet szybciej:

Normalnie, tradycyjnie notyfikacja tego typu zgody trwają około 3 miesięcy, ale sytuacja jest nadzwyczajna więc ja spodziewam się, że tutaj powinno być to zrobione znaczne szybciej.

Czytaj również:
Ceny usług rolniczych 2022 wyższe niż w 2021 r.? Sprawdź!
Nowy cennik nawozów od Agrochem Puławy. Sprawdź!

Źródło: WIR; MRiRW; Agrofoto.pl; Agrofakt.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 169

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Konferencja dla Hodowców Bydła i Producentów MlekaPrzeczytaj Sprawdź terminy
Z forum
Powiązany temat: Ceny nawozów 2021
superfarmer02
Zapraszam 🙋🏻‍♂️   zobacz więcej »
SawekBraczyk
Żyjecie chłopy ? 😁 Jest ta Saletra Agrest po 2200 ?  zobacz więcej »
Agrest
@galan99 wstawaj, do 6⁰⁰ saletra po 2200 jak chciałeś😜 zobacz więcej »

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar Marek pisze:

  Swoim pośpiechem rząd uchwali dopłatę do nawozów w tedy jak już zborze bedzie wyrośnięte w kolano

 2. Avatar Henryk pisze:

  VAT to żadne wsparcie, a dla vatowców to wręcz pogorszenie sytuacji. Co do dopłat do nawozów- wprowadzenie czegoś takiego byłoby wysoce niesprawiedliwe w stosunku do ludzi którzy już je kupili.

 3. Avatar Marek pisze:

  Jak Państwo uruchomi dopłaty do nawozów, to musi uruchomić specyjalne kontrole wymierzone na osoby wydające rolników, a w rzeczywistości ziemię mają oddane w dzierżawę, druga skoleii sprawa muszo byc objete kontrolo punkty sprzedaży aby nie było spekulacji cenowej i próby wyłudzenia dopłaty, która przeznaczona jest dla rolnika a nie handlarza

 4. Avatar RB pisze:

  Będzie wszystko na plus trochę ograniczymy nawozy mniejsze zbiory a co najważniejsze zdrowsza żywność bo to co sypiecie pod uprawy to ja bym tego nie jadł może inaczej zmuszony jestem jeść o samą samymi ziemniakami marchewką czy buraczkami nie da się żyć