Ceny skupu świń 2021 – kiedy nastąpi wzrost i jakie są prognozy?

Jakie są aktualne ceny skupu świń 2021? Czy na rynku trzody chlewnej nastąpi wreszcie poprawa i wyczekiwany przez producentów wzrost cen? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w opracowaniu przygotowanym przez KZP-PTCh ,,POLPIG”, które przedstawia aktualną sytuację na rynku wieprzowiny.
Niskie ceny skupu świń 2021 i ASF to największe problemy producentów trzody chlewnej. Pomimo upływu tygodni cena żywca wieprzowego 2021 pozostaje niemal ciągle niezmiennie niska zarówno na europejskim rynku, jak i krajowym.
Jednak KZP-PTCh ,,POLPIG” przypuszcza, że znaczący wzrost cen skupu świń może pojawić się już wkrótce. Sprawdźmy więc kiedy to nastąpi i jakie są prognozy na rynku trzody chlewnej.
Ceny skupu świń 2021 bez większych zmian
Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej ,,POLPIG” przedstawił aktualną sytuację na europejskim rynku tuczników. Z podanych informacji wynika, że większość notowań pozostaje niezmienna w stosunku do ubiegłego tygodnia. Taka sytuacja ma miejsce w Holandii, Belgii, Francji i Danii. Spadek notowań widoczny jest natomiast w Hiszpanii, o 3 centy/kg wagi poubojowej.
Niski trend cenowy obserwuje się w Niemczech, co potwierdzają notowania VEZG. Cena w skupie wynosi ponownie 1,20 €/kg (wbc). W Chinach za to analizy miesięczne wskazują na zwiększoną likwidację stad loch w ostatnim czasie, co jest efektem braku opłacalności produkcji.
Taka sytuacja przyczyni się do wzrostu importu wieprzowiny. Na co wskazał KZP-PTCh ,,POLPIG”:
– We wrześniu br. liczba loch spadła w stosunku do czerwca 2021 o 1,1 mln (-2,3%), co prawdopodobnie doprowadzi do wysokiego importu wieprzowiny w 2022 roku.
Ceny skupu świń 2021. Dowiedz się również: Rynek trzody chlewnej 2021. Ceny pójdą wreszcie w górę?
Cena żywca wieprzowego 2021 – kiedy wzrost i jakie są prognozy?
Według KZP-PTCh ,,POLPIG” ceny skupu świń 2021 pójdą znacząco w górę już niedługo, a konkretnie na wiosnę 2022 r. Jak przewiduje, notowania mają wzrosnąć w UE w efekcie mniejszej produkcji spowodowanej ograniczeniem unijnego pogłowia trzody chlewnej. Przyczynić ma się do tego również zwiększony eksport do Chin.
Jakie są prognozy dla krajowego rynku trzody chlewnej? W Polsce aktualna sytuacja pozostaje nadal trudna, co przyczynia się do likwidacji kolejnych stad. Cena za klasę E wynosi średnio 5,25 zł/kg, czyli grubo poniżej opłacalności produkcji.
– Postępuje proces redukcji krajowego pogłowia loch. Wiele gospodarstw specjalizujących się w produkcji świń ma problemy z utrzymaniem płynności finansowej – podał POLPIG.
Czytaj również: Problemy rolników 2021 wymagające pilnego rozwiązania. Sprawdź!
Źródło: Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej ,,POLPIG”