Ceny skupu świń – spadki wyhamowują. Czy sytuacja się ustabilizuje?

Sytuacja na rynku trzody chlewnej już od dłuższego czasu jest niepewna. Presja cenowa utrzymuje się w wielu krajach UE, jednak spadki cen zaczynają powoli wyhamowywać. Czy rynek trzody chlewnej się więc ustabilizuje? Jakie są aktualne ceny skupu świń? Sprawdźmy!

Presja cenowa utrzymuje się w wielu krajach unijnych. Według ISN w niektórych krajach UE można zauważyć spadek notowań skupu trzody chlewnej o 2-5 centów/kg. Natomiast w Holandii oraz Austrii ceny się nie zmieniły. Ze względu na niski poziom zapotrzebowania na wieprzowinę ze strony handlu, zakłady mięsne wciąż są wypełnione.

Jakie są ceny skupu świń w Europie?

Jak wygląda sytuacja na rynku trzody chlewnej w UE? Jak podaje POL-PIG, w stosunku do ubiegłego tygodnia nie zauważono dużych zmian na rynku żywca w Niemczech. Cena tuczników w środę 13 października utrzymywała się na poziomie sprzed tygodnia 1,20 €/kg.

W Hiszpanii już od wielu tygodni można zauważyć płynną redukcję cen w skupach. W ubiegłym tygodniu zanotowano kolejny spadek cen, spowodowany brakiem impulsu popytowego z Chin:

  • Hiszpania zanotowała spadek cen o 4₵/kg t/t;
  • w Danii spadek cen o 4₵/kg t/t;
  • we Francji ceny spadły o -3 ₵/kg t/t;
  • w Belgii ceny spadły o -2 ₵/kg t/t.

Ceny skupu świń w Polsce. Prognozy

Po spadkach z ubiegłego tygodnia rynek krajowy powoli się stabilizuje. Notowania w Polsce przedstawiają mniejsze spadki cen. Dodatkowo średnia cena żywca wieprzowego wynosi około 5,30 zł/kg za klasę E.

Jakie są prognozy? Mimo trudnej sytuacji Komisja Europejska nie zgodziła się na interwencję na rynku wieprzowiny. Wówczas gdy Chiny utrzymały import podrobów z EU, spadły dostawy unijnego mięsa wieprzowego do Państwa Środka. W efekcie na rynku unijnym pozostało więc dodatkowo około 5 proc. wieprzowiny, nadwyżka wywołuje presję na ceny skupu żywca.

Przeczytaj również: Ceny skupu świń 2021 – prognozy

Sytuacja na rynku trzody chlewnej prawdopodobnie poprawi się wiosną 2022 r. To wtedy produkcja żywca wieprzowego w krajach Unii Europejskiej spadnie. Ważny będzie również powrót branży gastronomicznej do normalności po pandemii COVID-19, a także zatrzymanie rozprzestrzeniania się ASF do krajów eksportujących poza UE.

Czytaj również: Płatność za zazielenienie już dziś wędruje na konta rolników!

Źródło: KZP-PTCH POL-PIG

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Jak zmodernizować opryskiwacz?Zobacz Stary opryskiwacz z GPS

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *