Ceny skupu wieprzowiny nabierają rozpędu. Czy to koniec kryzysu?

Ceny skupu wieprzowiny zaczynają odbijać się od głębokiego dna. Pozytywne zmiany w cenach widać zarówno na rynku unijnym, jak i krajowym. Czy ta zmiana świadczy o tym, że hodowcy świń kryzys w branży mają już za sobą? Sprawdźmy jak przedstawiają się aktualne ceny żywca wieprzowego na początku marca 2022 r. 

Po dłuższym okresie na rynku wieprzowiny zauważalne są zmiany, które pozwalają hodowcom patrzeć w przyszłość w bardziej pozytywny sposób, niż miało to miejsce jeszcze kilka tygodniu temu. Szczegółową analizę przedstawiającą sytuację na rynku wieprzowiny, a także ceny skupu opublikował KZP-PTCh ,,POLPIG”.

Ceny skupu wieprzowiny – optymistyczne zmiany na rynku unijnym

Poprawę sytuacji na rynku trzody chlewnej widać w przypadku cen tuczników, które w przeliczeniu na wagę poubojową w porównaniu z ubiegłym tygodniem poszły do góry w Holandii, Belgii, Austrii, Hiszpanii, a także we Francji.

Wyższe ceny skupu wieprzowiny można również zauważyć w notowaniach niemieckiej giełdy VEZG z dnia 2 marca 2022 r.

Jak informuje KZP-PTCh ,,POLPIG” obserwowany wzrost cen tuczników osiągnął poziom jak dotąd nieodnotowany:  – (…) cena poubojowa tuczników w Niemczech została ustalona na poziomie 1,50 €/kg (+18 ₵ t/t). Jest to niespotykany wcześniej wzrost cenowy o 14%.

Zdaniem KZP-PTCh ,,POLPIG” na podwyższenie cen świń w tym przypadku wpłynęło kilka czynników takich jak:

  • spadek niemieckiego pogłowia świń prawie o 10 proc. (a dokładnie o 9,4 proc.),
  • stopniowe znoszenie obostrzeń związanych z pandemią COVID-19,
  • trwające obecnie przygotowania do rozpoczęcia imprez na świeżym powietrzu,
  • zbliżające się wielkimi krokami Święta Wielkanocne.

Te i inne czynniki z kolei oznaczają, że ceny skupu wieprzowiny, jak i popyt na mięso wyraźnie wzrośnie.

Cena żywca wieprzowego 2022 w Polsce rosną

Natomiast na rynku trzody chlewnej w Polsce większe zainteresowanie surowcem wykazują ubojnie, ze względu na zmniejszającą się dostępność żywca. Ponadto, jak podaje KZP-PTCh ,,POLPIG” aktualnie podaż nie nadąża za popytem. Na dodatek wysoki kurs euro przyczynił się do ograniczenia importu żywca i wieprzowiny do Polski.

Niemniej jednak, ceny skupu wieprzowiny na rynku krajowym w końcu rosną. Ten trend według KZP-PTCh ,,POLPIG” powinien być utrzymany w kolejnych tygodniach:

Średnia cena skupu tuczników wzrosła skokowo do wysokości 7,20 zł/kg kl.E (+1,50 zł t/t). Cieszą pozytywne trendy cenowe w skupie żywca, które powinny być kontynuowane w najbliższych tygodniach.

Aktualne ceny świń a wysokie koszty produkcji

W ostatnim czasie ceny skupu wieprzowiny dają nadzieję hodowcom na dalszą przyszłość. Jednak oprócz rosnących cen żywca wieprzowego widoczne są znaczące podwyżki pasz, czy innych środków służących do produkcji.

Martwią rosnące ceny pasz, które oddziałują negatywnie na możliwość odrabiania strat hodowców ponoszonych przez wiele ubiegłych miesięcy – dodaje na koniec KZP-PTCh ,,POLPIG”.

Czytaj również: Skup żywca wieprzowego na rezerwy strategiczne zostanie uruchomiony?

Źródło: KZP-PTCh ,,POLPIG”

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 19

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *