Ceny żywności rosną przez drogie nawozy. Polska oczekuje działań KE w kilku sprawach

Ceny żywności w sklepach rosną przez stałe wzrosty cen nawozów. Na spotkaniu ministerialnym w Brukseli, Polska poruszyła temat wzrostu cen żywności i przedstawiła swoje oczekiwania wobec KE. Według ministra rolnictwa, drożyzna na nawozach powoduje, że opłacalność produkcji staje pod znakiem zapytania.
Wiceminister wziął udział w poniedziałek w unijnej Radzie Rolnictwa i Rybołówstwa. Podczas spotkania ministerialnego w Brukseli, wiceminister Ciecióra poinformował o oczekiwaniach Polski w kwestii działań KE. Wiceminister rozmawiając z dziennikarzami, zwrócił uwagę na problem dotyczący cen nawozów. Wysokie ceny nawozów mają wpływ na ceny żywności które wciąż rosną. Jak zaznaczył, sytuacja ta stanowi zagrożenie wobec opłacalności produkcji w kolejnych latach.
Spis treści
Wysokie ceny nawozów powodują, że ceny żywności rosną
Wiemy o tym, że ceny nawozów w Europie są bezpośrednio powiązane z tym szantażem energetycznym, jaki jest prowadzony obecnie przez Rosję. Nie wyjdziemy, nie poradzimy sobie z tym problemem, nie podejmując wspólnych działań – wskazał wiceminister.
Polska, jak i inne kraje UE oczekuje, aby KE podjęła działania, które pomogą rozwiązać kryzys związany z rosnącymi cenami żywności. Jak zaznaczył wiceminister, Polska nie poradzi sobie bez współpracy z Komisją. Ponadto oczekuje od KE wzajemnych działań.
Czytaj również: Wsparcie dla plantatorów buraka cukrowego w 2022 roku
Ceny żywności rosną. Producenci trzody chlewnej w trudnej sytuacji
Kolejnym tematem, jaki poruszył wiceminister był temat kryzysu hodowli trzody chlewnej. Trudna sytuacja nie dotyczy jedynie Polski, a całej Europy. Wirus ASF przeniknął w polskie hodowle i gospodarstwa. Afrykański pomór świń może ograniczyć produkcję żywca w całej Europie oraz jego import spoza UE. Krzysztof Ciecióra zaznaczył że Polska nie chce się na to zgodzić. Apelujemy, prosimy, wnosimy, aby Komisja postawiła to jako wspólny europejski problem, co do którego będziemy podejmować działania wspólne – dodał wiceminister.
Spór Europy i Wielkiej Brytanii. Czy dojdzie do kompromisu w sprawie rybołówstwa?
Wiceminister na spotkaniu w Brukseli podkreślił również, że trwają negocjacje pomiędzy Europą a Wielką Brytanią w sprawie rybołówstwa. Negocjacje są naprawdę trudne, jednak już poinformował o pierwszym porozumieniu. Porozumienie ma dotyczyć wprowadzenia dostępu do łowisk w przyszłym roku. Aby wprowadzić w 2022 r. powyższe porozumienie, zdaniem wiceministra sprawa musi zostać rozwiązana w najbliższych tygodniach.
Zawarliśmy takie porozumienie wstępne, kompromis dotyczący takiego wstępnego dostępu do łowisk w 2022 roku. Natomiast ta sprawa musi być rozstrzygnięta w najbliższych tygodniach, po to żeby 2022 rok był już ułożony i europejscy rybacy mieli świadomość tego, jakie przysługują im kwoty połowowe. Natomiast na ten moment nasze cele, nasze potrzeby są zabezpieczone.
Na koniec dodał, że Polska chce wprowadzić nieograniczony połów węgorzy. Wyjątkiem byłby okres największych migracji, który trwa trzy miesiące.
Czytaj również: Obowiązkowy spis zwierząt gospodarskich tylko do końca roku
Źródło: money.pl
