Co z cenami nawozów? MRiRW zwraca się do KE

Co z cenami nawozów? Koszmar trwa, ceny za nawozy rosną z dnia na dzień, a na dodatek ciągle pojawiają się kłopoty z ich dostępnością. Te problemy uwidoczniły się w czasie trwania intensywnych prac polowych. Rolnicy wyrażają coraz większe oburzenie i domagają się interwencji w tej sprawie – co na to MRiRW?

Na fakt rosnących cen nawozów w zatrważającym tempie zwracają uwagę Izby Rolnicze. Wielkopolska Izba w swoim stanowisku podkreśliła, że obecnej sytuacji na rynku nawozów można było uniknąć, gdyby wysłuchano głosów rolników. Niemniej jednak aktualne ceny nawozów zmieniają się już w ciągu jednego dnia, na co wskazują sami rolnicy.

Co z cenami nawozów? Groza na rynku

Czy obecnej sytuacji można było uniknąć? WIR podkreśliła, że już w lutym br. interweniowała do ministra rolnictwa o podjęcie działań w kierunku zwiększenia podaży nawozów, a także zahamowania cen za nawozy mineralne.

Zauważalne są także trudności w zakupie nawozów, z powodu ich niedostępności i ograniczonej ilości. Ta sytuacja doprowadziła do tego, iż nawozy kosztują krocie, a rolników coraz częściej nie stać na ich zakup. Poprzez ten fakt, plony będą zdecydowanie niższe oraz gorszej jakości, co zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu kraju – podaje WIR.

Przeczytaj również: Nawozy niebotycznie drogie! Skąd takie ceny? Grupa Azoty się tłumaczy 

Rynek i ceny nawozów. MRiRW zwraca się do KE

Co dalej z cenami nawozów? MRiRW w odpowiedzi na pisma WIR zaproponowało, aby aktualne ceny nawozów 2021 łącznie z dowodami przekazać do wyjaśnienia UOKiK. Jednocześnie resort rolnictwa nie przedstawił żadnych konkretnych działań które zamierza podjąć w tej sprawie.

Dopiero w piątek 8 października, Grzegorz Puda zwrócił się do komisarza Janusza Wojciechowskiego o szybką reakcję KE w tej sprawie.

Przeczytaj również: Obornik zamiast nawozów mineralnych – czy ktoś się spodziewał?

Co z cenami nawozów? Rolnicy komentują

Aktualne ceny nawozów i sytuacja na rynku to tematy będące na czasie w dyskusji prowadzonej przez rolników na forum agrofoto.pl.

Producenci podają aktualne ceny. Informują również, czy planują kupować nawozy po aktualnych cenach, czy zamierzają z tym wstrzymać się do wiosny 2022 r. Rolnicy zastanawiają się również co dalej z cenami nawozów.

A jakoś dziwnie mi to zwisa. Co ma być to będzie. Mam tonę mocznika starego i jak przyjdzie na eko na wiosnę przejść to i to się sprzeda. Wolny człowiek nic nie musi, co najwyżej może – pisze użytkownik HF86

Dlatego przestańcie do diaska panikować i siać zamęt, jedni się podniecają bo kupili nawóz i teraz chcą udowodnić jacy to są eleganccy i super bo mają a reszta jest biedna i nie kupiła, nic nie wróżę ale żeby się nie okazało że ci biedni taniej kupią i nie zamrozili kasy na pół roku – dodaje tommy66692

U nas nikt nie kupuje wszystko czeka do wiosny – stwierdza natomiast użytkownik galan99

Przeczytaj również:
Drożyzna w Polsce 2021 – ceny nawozów wyższe o 300 proc.?
Nowy cennik nawozów od Agrochem Puławy. Sprawdź!

Źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza; MRiRW

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 53

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: Ceny nawozów 2021
superfarmer02
Zapraszam 🙋🏻‍♂️   zobacz więcej »
SawekBraczyk
Żyjecie chłopy ? 😁 Jest ta Saletra Agrest po 2200 ?  zobacz więcej »
Agrest
@galan99 wstawaj, do 6⁰⁰ saletra po 2200 jak chciałeś😜 zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *