Chwasty w burakach cukrowych: dobra pora na pielenie

To doskonała pogoda dla buraków cukrowych. Aby mogły rosnąć jeszcze lepiej, trzeba jednak usunąć chwasty. Najlepiej ręcznie.

To naprawdę dobra pogoda, by usuwać chwasty z buraków cukrowych mówi prof. Jacek Piszczek z Terenowej Stacji Doświadczalnej w Toruniu Instytutu Ochrony Roślin Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu. Ciepła i wilgotna pogoda sprzyja bowiem nie tylko burakom cukrowym, które idą jak burza, ale także i chwastom, które na wielu plantacjach są wyższe od buraków. Tam, gdzie nie nastąpiło jeszcze zwarcie międzyrzędzi, warto chwasty usunąć.

W usuwaniu chwastów z buraków cukrowych sprzymierzeńcem także jest pogoda.

Tam, gdzie nie nastąpiło jeszcze zwarcie międzyrzędzi, warto chwasty usunąć.

prof. Jacek Piszczek

Pomimo upału na wielu plantacjach ziemia jest wilgotna, więc chwasty łatwo wyrwać dodaje prof. Piszczek. Nawet, gdy buraki są już bardziej podrośnięte i zwierają się międzyrzędzia, to opłaca się to zrobić.

W buraku najczęściej występują takie chwasty jak:

  • samosiewy rzepaku,
  • rumiany,
  • przytulia czepna,
  • rdesty,
  • bodziszek drobny czy blekot pospolity.

A o czym trzeba jeszcze pamiętać?

Przede wszystkim zastanówmy się, czy chcemy zostawiać wyrwane chwasty na plantacji czy nie dodaje profesor. Jeśli zdecydujemy, aby wyrwane chwasty zostały, to koniecznie połóżmy je tak, żeby nie dotykały korzeniami gleby. To zapobiegnie ponownemu wrośnięciu rośliny. Jeśli nie mamy co z nimi zrobić, to nawet połóżmy je na rozetach buraków cukrowych, ale tak, żeby korzenie nie dotykały ziemi.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *