Ciekawostki rolnicze w 100 sekund. Pierwsza pionowa farma?

Download PDF

W którym kraju wprowadzono do supermarketów „nieidealne” warzywa i owoce? Jak działa pionowa farma? Sprawdź najnowsze ciekawostki i bądź na bieżąco!

Warto się zrzeszyć

pit przez interenet

Zrzeszeni rolnicy mogą liczyć na mniejsze obciążenia podatkowe.

Sposobem na konkurowanie z pośrednikami, narzucającymi wysokie marże, ma być wspólne działanie. Tak sugeruje nowa ustawa o spółdzielniach rolników, uchwalona przez Sejm. Zrzeszeni gospodarze mogą liczyć na mniejsze obciążenia podatkowe. Będą oni również zwolnieni z podatku od nieruchomości. Ma to zwiększyć opłacalność produkcji i poprawić pozycję polskich rolników.

UOKiK w obronie rolników

Wkrótce UOKiK będzie sprawniej eliminował nieuczciwe praktyki handlowe, stosowane wobec rolników. Jeśli prawo zostanie zmienione zgodnie z propozycją rządu, zgłoszenia staną się anonimowe, a kontrole będą wykonywane natychmiast po złożeniu zawiadomienia. Urząd ma sprawdzać większą liczbę spraw oraz chronić również małe i średnie podmioty.

Wygląd nie jest najważniejszy

gmo

Obecnie w supermarketach brak miejsca na „nieidealną” żywność.

Żywność nie musi być piękna – do tego wniosku doszedł zarząd dużej sieci supermarketów w Niemczech. Wychodząc naprzeciw restrykcyjnym wymogom co do kształtu i wyglądu warzyw i owoców, dyskont zaczął kupować od rolników także „nieidealną” żywność. Powodem tej decyzji była tegoroczna susza, która wpłynęła na pojawienie się większej liczby wad.

Sieć argumentuje, że chce nie tylko pomóc rolnikom, ale również zapobiec marnowaniu żywności. Ciekawe, czy również w polskich marketach znajdziemy kiedyś krzywe marchewki i „wyblakłe” jabłka.

Pionowa farma w Szkocji

Pionową farmę można założyć w dowolnym miejscu.

fot. pixabay.com

Pionowa farma przyszłości

Rolnictwo nie musi być zależne od pory roku, a uprawa odbywać się w poziomie. Dowodem na to jest pierwsza pionowa farma, która powstała w Szkocji. Słońce zastępują tam jasne diody LED, a wiatr – otwory wentylacyjne. Całkowitej kontroli podlega także temperatura, wilgotność i nawodnienie gleby.

Zdaniem naukowców ta metoda nadaje się do uprawy wszystkich roślin, choć ze względów ekonomicznych warto skupić się na tych o wysokiej wartości. Najważniejsze jest jednak to, że pionowa farma może powstać również w miejscach pozbawionych ziemi rolnej. Niewykluczone, że w przyszłości znajdziemy je w centrach miast i na pustyniach.

Eksport rośnie

Porwano większość załogi statku transportującego pszenicę.

Niebezpieczny eksport pszenicy

Na nigeryjskich wodach zaatakowano szwajcarski statek handlowy z ładunkiem pszenicy. Piraci wdarli się na pokład i uprowadzili 12 spośród 19 członków załogi. Co istotne, porwanych nadal nie odnaleziono. Trwa śledztwo, które ma doprowadzić do ich bezpiecznego uwolnienia. Zaangażowano w nie m.in. policję i marynarkę wojenną.

Wystarczy tylko 100 sekund, aby być na bieżąco!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o