Cła na zboże i ograniczenie importu towarów spoza UE

Unia reaguje na protesty rolników — środa przyniosła dwie ważne informacje. Po pierwsze państwa członkowskie zgodziły się na dalsze ograniczenie importu niektórych ukraińskich produktów rolnych zwolnionych z ceł. Po drugie, jak wynika z informacji prasowych, KE ma wkrótce ogłosić, że nakłada cła na zboże z Rosji oraz Białorusi.

O nałożeniu cła na zboże z Rosji poinformował jako pierwszy „Financial Times”. Jeśli zaś chodzi o ograniczenia w imporcie z Ukrainy, to mają one obowiązywać od czerwca. Oto szczegóły.

Reklama

Ograniczenia w imporcie z Ukrainy — doszły nowe produkty

Państwa członkowskie i posłowie do Parlamentu Europejskiego zgodzili się na rok, do 5 czerwca 2025 r. przedłużyć zawieszenie ceł na eksport produktów rolnych z Ukrainy do UE. Jednak Komisja może wprowadzić „wszelkie konieczne środki”, jeśli import z Ukrainy konkretnych produktów zakłóci nie tylko wspólny rynek UE, jak miało to miejsce dotychczas, ale także rynki jednego lub kilku krajów UE. Co najważniejsze, mechanizmy ochronne, na które wcześniej się zgodzono, zostały rozszerzone o kolejne produkty. Wcześniej proponowano mechanizm zawieszenia dla najbardziej wrażliwych, zdaniem KE produktów, czyli mięsa drobiowego, jaj i cukru. Teraz do tej listy dodano owies, kukurydzę, kasze i miód.

Do mechanizmów zawieszenia nie dodano jęczmienia i pszenicy. Jednak Komisja „zobowiązała się podjąć działania”, jeśli import pszenicy z Ukrainy znacząco wzrośnie. Trzeba tutaj dodać, że większość posłów Parlamentu Europejskiego zagłosowała za tym, aby ograniczenia dotyczyły wszystkich zbóż.

Import z Ukrainy — inny okres odniesienia

Mechanizmy zawieszenia mają stabilizować import do średniej wielkości importu z Ukrainy w określonych latach. Po przekroczeniu tej granicy cła po prostu powrócą. W poprzedniej wersji okresami referencyjnymi były lata 2022–2023, czyli te, gdy import z Ukrainy do UE w warunkach wojennych był niezwykle wysoki. Teraz ten przedział, zgodnie z postulatami środowiska rolniczego, „cofnięto” o rok. W takiej sytuacji objęły one ostatecznie lata 2021–2022.

Kolejnym novum jest skrócenie okresu, jaki ma KE na podjęcie decyzji o uruchomieniu ceł. Nie będzie to 21 dni, jak proponowano, ale 14.

Obecna umowa w sprawie zawieszenia ceł i kwot na eksport produktów rolnych z Ukrainy do UE wygaśnie 5 czerwca. Nowe zasady powinny wejść w życie natychmiast po zakończeniu obecnej umowy.

Będą cła na zboże z Rosji

Według informacji dziennika „Financial Times” Komisja Europejska w najbliższych dniach ogłosi, że wprowadza cło na import zboża z Ukrainy i Białorusi. Cło ma wynosić 95 euro za tonę i ma być ustalone na maksymalnym poziomie dozwolonym przez zasady WTO. Ma to doprowadzić do podwyżki cen rosyjskiego zboża o co najmniej 50 procent, co ma zniszczyć na niego popyt. Podobnie wysokie cła zostaną również nałożone na nasiona oleiste i produkty ich przetwórstwa.

Jak przypomina brytyjski dziennik, w 2023 roku import z Rosji zbóż, roślin oleistych i ich pochodnych osiągnął rekordową wielkość 4 mln ton. Równocześnie jeśli chodzi o cenę tych produktów rolnych, Rosja jest bardzo konkurencyjna i „wywiera nimi presję”. W rezultacie ceny tych towarów są najniższe od czterech lat.

Ostatnie unijne decyzje, zarówno te już ogłoszone, czyli dotyczące Ukrainy, jak i te nieoficjalnie sygnalizowane, dotyczące Rosji, pokazują, że presja ma sens. I rolnicy powinni to zapamiętać.

Źródło: businessinsider, ukragroconsult, manoukis

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *