Co na T2 w zbożach — przemyślana strategia ochrony liści

Zabieg fungicydowy T2 w zbożach ma za zadanie ochronę górnych liści i liścia flagowego roślin. Innymi słowy, aby osiągnąć wysokie, satysfakcjonujące plony, kluczowym zadaniem każdego rolnika jest zadbanie o dobrą kondycję górnych, plonotwórczych liści zbóż. Z nami dowiesz się, co na T2 w zbożach będzie najlepsze.
Po zabezpieczeniu zbóż przed chorobami grzybowymi we wczesnych fazach wzrostu przyszedł czas na ochronę powierzchni asymilacyjnej liści. Wielu rolników o tej porze roku stoi przed wyborem odpowiedniego fungicydu, który korzystnie wpłynie na intensywność fotosyntezy roślin. Firma ADAMA Polska przychodzi z gotowym rozwiązaniem na pojawiające się pytanie wśród rolników co na T2 w zbożach.
Spis treści
T2 w zbożach — co to takiego ?
Zabieg T2 w zbożach stosuje się zapobiegawczo, w celu ochrony górnych liści roślin przed chorobami grzybowymi. Krótko mówiąc, zależy nam na utrzymaniu liścia flagowego oraz liści niższego piętra możliwie jak najdłużej w pełnej zieloności. Patogeny bowiem powodują przebarwienia, plamy czy narośla. Grzyby chorobotwórcze powodują żółknięcie i zasychanie liści, ograniczając powierzchnię asymilacyjną, co prowadzi do zahamowania wzrostu i słabszego plonowania.
Kiedy zabieg T2 w zbożach?
Skuteczność wykonanego zabiegu T2 w zbożach zależy od czynników biotycznych i abiotycznych. Po pierwsze należy prawidłowo rozpoznać chorobę, po drugie odpowiednio dobrać substancje aktywne, a po trzecie zwrócić uwagę na panujące warunki pogodowe. Pamiętajmy, że większość fungicydów dobrze działa w temperaturze 12–22°C.
Jaki fungicyd na T2 w zbożach?
Niepodważalnym faktem jest, że skuteczność wykonanego zabiegu T2 w zbożach uzależniona jest od doboru odpowiedniego produktu, który w swoim składzie powinien zawierać substancje o różnych mechanizmach działania. Ogólnie rzecz biorąc, warto używać produktów, które działają zapobiegawczo, interwencyjnie, a także wyniszczająco. Mając to na uwadze, firma ADAMA Polska wprowadziła na rynek innowacyjny, przełomowy fungicyd na T2 w technologii Asorbital™, który zwalcza szeroki zakres chorób liści.
W ADAMA opracowaliśmy Avastel®, przełomowy środek grzybobójczy, który zawiera dwa najlepsze w swojej klasie składniki aktywne oraz naszą innowacyjną technologię formulacji. Zapobiegawcze i interwencyjne działanie Avastel® zapewnia stabilne działanie i skuteczną ochronę zbóż przed szerokim zakresem chorób grzybowych. Dzięki opatentowanej przez ADAMA technologii formulacji Asorbital®, rolnicy otrzymują narzędzie do walki z chorobami w trudnych warunkach atmosferycznych, na którym mogą polegać — mówi Jerzy Zdunek, Crop Manager od ochrony zbóż, firma ADAMA Polska
Produkt Avastel® zawiera substancje czynne z dwóch różnych grup chemicznych — 75 g/l fluksapyroksad i 150 g/l protiokonazol. Zarejestrowany jest we wszystkich zbożach ozimych oraz w jęczmieniu jarym w dawce 1–1,25 l/ha.
Zabieg T2 w zbożach z produktem Avastel®?
Zabezpieczenie plonów zbóż zapewni fungicyd na zboża Avastel®, zasilony technologią formulacyjną Asorbital™. Substancje czynne środka Avastel® wykazują różny, uzupełniający się sposób działania. W efekcie skutecznie zwalczają najważniejsze choroby grzybowe zbóż, takie jak:
- rdza brunatna pszenicy,
- rdza żółta zbóż,
- septorioza paskowana liści pszenicy ozimej,
- brunatna plamistość liści zbóż,
- plamistość siatkowa jęczmienia,
- rynchosporioza zbóż,
- rdza jęczmienia,
- fuzarioza kłosów,
- mączniak prawdziwy zbóż i traw.
Wspomniana powyżej technologia Asorbital™ przyczynia się do szybkiego wnikania substancji czynnej do rośliny. Dodatkowo systemiczne przemieszczanie się jej z sokiem roślinnym, potęguje skuteczność działania na choroby w uprawach zbóż. Mając to na uwadze, należy pamiętać, że wysoka skuteczność, zwalczania chorób grzybowych, którą zapewnia stosowanie fungicydów takich jak Avastel®, pozwala na osiąganie wysokich oraz dobrych jakościowo plonów.
Jeśli jeszcze nie wykonałeś zabiegu T1 i zastanawiasz się, czym chronić łan, czytaj: T1 w zbożach — ochrona na najwyższym poziomie
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
