Co z rejestracją glifosatu?

Download PDF

Nadal nie są przesądzone losy glifosatu. Choć licencja na używanie tego środka wygasa 1 lipca, nadal nie ma decyzji Komisji Europejskiej o dopuszczeniu tego środka do stosowania. Jeśli do 1 lipca decyzja nie zostanie podjęta, wszystkie środki zawierające glifosat będą musiały zostać wycofane ze sprzedaży.

– Glifosat jest substancją powszechnie wykorzystywana do produkcji herbicydów. Stosowana jest z powodzeniem od lat 70. ubiegłego wieku – mówi Jan Karpiński z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie– W ostatnich latach pojawiły się jednak wyniki badań sugerujące, że glifosat jest substancją o działaniu rakotwórczym. Zakazania jego stosowania domagają się organizacje proekologiczne ze wszystkich państw członkowskich. Jak na razie nie ma jednoznacznych wyników badań potwierdzających kancerogenne działanie glifosatu. Jest za to niepokój branży rolniczej, która bez tego herbicydu nie wyobraża sobie prowadzenia produkcji na dużą skalę.

W kwietniu bieżącego roku Parlament Europejski dopuścił glifosat do profesjonalnego użycia. Natomiast Komisja Europejska wystąpiła o przedłużenie zgody na jego stosowanie o kolejne 15 lat. Jak na razie kraje członkowskie nie podjęły decyzji, czy rejestrację przedłużyć czy zablokować. W przeprowadzonym kilka dni temu głosowaniu nie udało się uzyskać większości kwalifikowanej. W takiej sytuacji decyzja należy do Komisji Europejskiej. Posiedzenie w tej sprawie odbędzie się 24 czerwca, czyli tydzień przed wygaśnięciem rejestracji środka.

glifosat

Czy stosujesz środki zawierające glifosat?

   
Pokaż wyniki

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o