Partner serwisu

eZielone Pola
Osadkowski

Co słychać na polu? Sprawdzamy kondycję roślin po opadach!

Download PDF

Jak ostatnie opady deszczu wpłynęły na plantacje? Czyżby to był koniec suszy? Jesteście ciekawi, jak przebiegła kolejna lustracja w gospodarstwie znajdującym się w okolicach Prudnika, na południowej Opolszczyźnie? Zobaczmy, w jakim stanie są plantacje!

18 maja wybraliśmy się do Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Rudziczka. Celem naszej podróży była lustracja pszenicy tamtejszych plantacji demonstracyjnych. Byliśmy ciekawi, jaka jest kondycja upraw i co się zmieniło od naszej ostatniej wizyty.

Lustracja pszenicy ozimej

Kiedy miesiąc temu wybraliśmy się do RSP Rudziczka, zboża były w fazie BBCH 31, czyli w fazie pierwszego kolanka, tzw. początek strzelania w źdźbło. Teraz, podczas ponownej wizyty widzimy wywinięty liść flagowy. Łan na dzień dzisiejszy prezentuje się bardzo dobrze, jest w świetnej kondycji. Świadczy o tym zarówno zdrowotność, jak i wybarwienie liści.

Zobacz film:

Koniec suszy?

Przede wszystkim ostatnie opady deszczu zadbały o dzisiejszą kondycję roślin. W odwiedzonym przez nas gospodarstwie od końca kwietnia do 18 maja spadło łącznie 54 l/m2 deszczu. Taka ilość wody pozwoliła bowiem roślinom na spokojne funkcjonowanie i wykorzystywanie potencjału, który został zbudowany.

koniec suszy

Wielkość kłosa w czterech odmianach okazała się bardzo zbliżona. Jednak odmiana SY Orofino osiągnęła nieco niższą wysokość niż pozostałe

fot. Osadkowski SA

Można powiedzieć, że zboża znajdowały się w sytuacji podbramkowej, ponieważ dochodziło do redukcji. Natomiast opady deszczu w znacznym stopniu poprawiły sytuację uprawy i zatrzymały tę redukcję. Jak koniec suszy meteorologicznej wpłynął na uprawy? Jak widać na prezentowanych przez nas czterech odmianach pszenicy ozimej: Apostel, SY Orofino, RGT Depot oraz Hondia, zboża są w świetnej kondycji. Pierwsze trzy osiągnęły praktycznie tą samą wysokość łanu, około 65 do 70 cm. Natomiast niższą odmianą okazała się RGT Depot, z wysokością łanu do 60 cm. Czy ta wysokość świadczy bezpośrednio o wczesności odmiany zboża oraz o jej tempie rozwoju? Na tym etapie, dopiero po preparacji kłosa, jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie.

koniec suszy

Dzięki preparacji kłosa jesteśmy w stanie trafnie ocenić jego kondycję i wczesność odmiany

fot. Osadkowski SA

Podsumowując, lustracja pszenicy pokazała, że kondycja plantacji zbóż w RSP Rudziczka jest bardzo dobra. Wykazuje się bowiem świetnym potencjałem plonotwórczym, utrzymanym mimo perturbacji pogodowych. Zdrowotność roślin daje również odzwierciedlenie na plonowanie poszczególnych odmian i oby tak dalej. Na pewno wybierzemy się jeszcze w to miejsce i damy Wam znać w kolejnych materiałach, jak rośliny poradzą sobie w dalszej wegetacji.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 16

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o