Co słychać na polu? Sprawdzamy kondycję roślin po opadach!

Jak ostatnie opady deszczu wpłynęły na plantacje? Czyżby to był koniec suszy? Jesteście ciekawi, jak przebiegła kolejna lustracja w gospodarstwie znajdującym się w okolicach Prudnika, na południowej Opolszczyźnie? Zobaczmy, w jakim stanie są plantacje!

18 maja wybraliśmy się do Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Rudziczka. Celem naszej podróży była lustracja pszenicy tamtejszych plantacji demonstracyjnych. Byliśmy ciekawi, jaka jest kondycja upraw i co się zmieniło od naszej ostatniej wizyty.

Lustracja pszenicy ozimej

Kiedy miesiąc temu wybraliśmy się do RSP Rudziczka, zboża były w fazie BBCH 31, czyli w fazie pierwszego kolanka, tzw. początek strzelania w źdźbło. Teraz, podczas ponownej wizyty widzimy wywinięty liść flagowy. Łan na dzień dzisiejszy prezentuje się bardzo dobrze, jest w świetnej kondycji. Świadczy o tym zarówno zdrowotność, jak i wybarwienie liści.

Zobacz film:

Koniec suszy?

Przede wszystkim ostatnie opady deszczu zadbały o dzisiejszą kondycję roślin. W odwiedzonym przez nas gospodarstwie od końca kwietnia do 18 maja spadło łącznie 54 l/m2 deszczu. Taka ilość wody pozwoliła bowiem roślinom na spokojne funkcjonowanie i wykorzystywanie potencjału, który został zbudowany.

koniec suszy

Wielkość kłosa w czterech odmianach okazała się bardzo zbliżona. Jednak odmiana SY Orofino osiągnęła nieco niższą wysokość niż pozostałe

fot. Osadkowski SA

Można powiedzieć, że zboża znajdowały się w sytuacji podbramkowej, ponieważ dochodziło do redukcji. Natomiast opady deszczu w znacznym stopniu poprawiły sytuację uprawy i zatrzymały tę redukcję. Jak koniec suszy meteorologicznej wpłynął na uprawy? Jak widać na prezentowanych przez nas czterech odmianach pszenicy ozimej: Apostel, SY Orofino, RGT Depot oraz Hondia, zboża są w świetnej kondycji. Pierwsze trzy osiągnęły praktycznie tą samą wysokość łanu, około 65 do 70 cm. Natomiast niższą odmianą okazała się RGT Depot, z wysokością łanu do 60 cm. Czy ta wysokość świadczy bezpośrednio o wczesności odmiany zboża oraz o jej tempie rozwoju? Na tym etapie, dopiero po preparacji kłosa, jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie.

koniec suszy

Dzięki preparacji kłosa jesteśmy w stanie trafnie ocenić jego kondycję i wczesność odmiany

fot. Osadkowski SA

Podsumowując, lustracja pszenicy pokazała, że kondycja plantacji zbóż w RSP Rudziczka jest bardzo dobra. Wykazuje się bowiem świetnym potencjałem plonotwórczym, utrzymanym mimo perturbacji pogodowych. Zdrowotność roślin daje również odzwierciedlenie na plonowanie poszczególnych odmian i oby tak dalej. Na pewno wybierzemy się jeszcze w to miejsce i damy Wam znać w kolejnych materiałach, jak rośliny poradzą sobie w dalszej wegetacji.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 16

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *