Dlaczego warto jeść ziemniaki?

Download PDF

Jak ważne są ziemniaki w zdrowym żywieniu? Czy polska kuchnia mogłaby istnieć bez tego warzywa? Na ten temat specjalnie dla agroFaktu wypowiada się dietetyczka z Instytutu Żywienia i Żywności.

Paulina Wołosiewska, dietetyk Instytutu Żywności i Żywienia: Ziemniaki w diecie Polaków stanowią bardzo istotne, bardzo duże źródło witaminy C. Pomimo tego, że same w sobie nie zawierają bardzo dużo tej witaminy, w związku z tym, że spożywane są często, stanowią rzeczywiście cenne źródło tejże witaminy. Pamiętajmy, że ziemniaki w porównaniu do innych produktów, które jadane są często do obiadów, będą działały zasadotwórczo, czyli nie będą dodatkowo zakwaszały naszych organizmów, tak jak np. mogą to robić kasze czy inne produkty, zwłaszcza mięsne. Więc to jest kolejna zaleta ziemniaków. Do następnych zalet zalicza się również to, że są cennym źródłem potasu, który ma działanie obniżające ciśnienie tętnicze krwi. Badania wykazują również ich korzystne działanie w prewencji wybranych chorób nowotworowych, również korzystnie wpływają na łagodzenie objawów choroby wrzodowej żołądka. W związku z tym wiele korzyści.

Należy zwrócić uwagę, że niestety jako społeczeństwo spożywamy znacznie mniej ziemniaków niż kiedyś. W 2005 r. na jedną osobę przypadało ok. 126 kg rocznie. W roku 2014 jest to już 101 kg, czyli zaznacza się wyraźny spadek spożycia ziemniaków.

Nie należy ich się bać, jeśli chodzi o kaloryczność, jeśli chodzi o dbanie o szczupłą sylwetkę i o zdrowie, z tego względu, że nie są one kalorycznym produktem. W 100 g ziemniaków jest ok. 77 kalorii, więc nie jest to jakoś wysoka wartość. Należy unikać przede wszystkim ziemniaków smażonych, czyli frytki smażone to już nie jest 77 kalorii w 100 g, tak jak mamy w przypadku ziemniaków gotowanych, tylko jest to już powyżej 300 kalorii. Frytki takie pieczone, karbowane, w piekarniku, to jest ok. 200 kalorii, a np. chipsy ziemniaczane to jest 500 plus. W związku z tym należy również zwrócić uwagę na formę, w jakiej spożywamy ziemniaki. Ziemniaki w postaci talarków, ziemniaki w formie purée z masłem, czy ziemniaki z jakimiś odpowiednimi sosami nie są odpowiednim wyborem. Ale ziemniaki gotowane w wodzie czy na parze, czy pieczone z dodatkiem ulubionych ziół, myślę, że jak najbardziej mogą się znaleźć w naszej codziennej diecie. Tyle o ziemniakach, więc jeszcze raz bardzo zachęcamy do ich spożycia i nie ma co się obawiać, jeśli chodzi o ich wysoką kaloryczność, bo absolutnie taką nie jest.

 

Więcej w artykule: Symbol kuchni polskiej, czyli niedoceniany ziemniak!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o