Dolny Śląsk: chcą odroczenia czynszu dzierżawnego

Dolny Śląsk: chcą odroczenia czynszu dzierżawnego

Zarząd DIR złożył wniosek do prezesa ANR o możliwość przesunięcia terminu płatności 2 raty. Kiedy chcą zapłacić za dzierżawę?

To nie jest łatwa finansowo wiosna dla rolników. Wielu nie dostało jeszcze dopłat bezpośrednich za 2015 r., a sytuacja na rynku mleka, mięsa wieprzowego oraz zbóż uległa drastycznemu pogorszeniu. Dlatego zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej złożył wniosek do prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych o możliwość przesunięcia terminu płatności 2 raty czynszu dzierżawnego za 2015 r. do dnia 15 lipca 2016 r.

osn; odroczenie czynszu

Prośba o odroczenie czynszu spowodowana jest nie tylko spóźnionymi dopłatami bezpośrednimi, ale też wysokimi cenami gruntów rolnych.

W ciągu ostatnich kilku lat czynsze dzierżawne w ANR bez racjonalnego uzasadnienia znacząco wzrosły. Ponadto na terenie naszego województwa wielu rolników wykupiło grunty od ANR z rozłożeniem płatności na raty wyjaśnia Leszek Grala, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej. W obecnej sytuacji, gdy do gospodarstw nie trafiają dopłaty bezpośrednie, konieczne wydaje się stworzenie możliwości przesunięcia terminu płatności 2 raty czynszu dzierżawnego za 2015 r. do dnia 15 lipca 2016 r.

ANR powinna działać wyprzedzająco i już obecnie stworzyć możliwość rozłożenia płatności na okres do 30 lat.

Leszek Grala, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej

Zdaniem samorządu rolniczego z Dolnego Śląska, ANR powinna też stworzyć możliwość, by na wniosek rolnika odraczać do końca sierpnia 2016 r. płatność rat z tytułu wykupu gruntów, a nawet rozważyć możliwość dodatkowego rozłożenia terminów płatności rozłożonych na raty na okres do 30 lat.

Drastycznie wysokie ceny za grunty rolne, jakie w przetargach osiągano w latach 2013–2015 stwarzają ryzyko braku możliwości obsługi rat i zwrotu gruntów zakupionych w nieracjonalnie wysokich cenach do zasobu Agencji Nieruchomości Rolnych dodaje prezes DIR. Spotykamy się z sytuacjami, gdzie roczna rata z tytułu wykupu za 1 ha przekracza 2-, a nawet 3-krotnie uzyskiwane przychody z tego ha. Dlatego też ANR powinna działać wyprzedzająco i już obecnie stworzyć możliwość rozłożenia płatności na okres do 30 lat.

Zarząd Izby liczy także na to, że odroczone płatności nie będą obciążone odsetkami.

Komentarze

  1. Najpierw biją na przetargach astronomiczne 90-120-130 tysięcy a teraz płaczą, że nie ma na ratę, dalej już mi się nie chce pisać.
    Albo 35-45dt pszenicy w dzierżawie a teraz odroczenia?

Nowelizacja prawa łowieckiego – „Ta ustawa jest zła.”

Ustawa dotycząca nowelizacji prawa łowieckiego jest w Sejmie. Prawdopodobnie będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2018 r. Czy spełni oczekiwania?

21 marca 2018

e-wnioski ARiMR – jak je wypełniać?

Gdzie uzyskać pomoc w wypełnieniu e-wniosku? Jak korzystać z aplikacji e-Wniosek Plus ARiMR? Jak uzyskać login?

9 marca 2018

GMO w Polsce na hamulcu

Czy nowe przepisy dotyczące GMO w Polsce, sprawią, że uprawa roślin transgenicznych będzie niemożliwa, czy wprost przeciwnie - jak twierdzą

13 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij