Dopłaty do nasion – w tym roku wyższe stawki
fot. Pixabay,com

Dopłaty do nasion – w tym roku wyższe stawki

Dopłaty do materiału siewnego w tym roku będą wyższe niż w ubiegłym. Na jakie stawki mogą liczyć rolnicy, którzy złożyli wnioski?

W ubiegłym roku rolnicy, którzy złożyli wnioski o dopłaty do nasion, narzekali na bardzo niskie stawki. Resort rolnictwa opublikował projekt rozporządzenia w sprawie tegorocznych stawek dopłat. Będą wyższe niż w poprzednim okresie finansowania.

Dopłaty do nasion z ubiegłym roku były mocno krytykowane przez rolników. Nie byli oni zadowoleni zarówno z niskich stawek, jak i z terminów wypłat. Na pieniądze czekać musieli wiele miesięcy po złożeniu wniosków. Tegoroczne stawki dopłat zapowiadają się jednak nieco lepiej.

Kwalifikat gotowy do siewu

Kwalifikat gotowy do siewu

Dopłaty do nasion wypłaci KOWR

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa opracował projekt rozporządzenia w tej sprawie na podstawie wszystkich wniosków złożonych o dopłaty do materiału siewnego.
– W ustawie budżetowej na rok 2017, a także ze środków pochodzących z rezerw celowych na realizację mechanizmu dopłat z tytułu zużytego dosiewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany przeznaczono 106, 75 mln złotych – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Po uwzględnieniu zgłoszonej w tym roku powierzchni proponowane stawki dopłat za 2017 rok wynoszą 92,45 zł za zboża i mieszanki zbożowe, 147,90 zł za rośliny strączkowe oraz 462, 25 w przypadku ziemniaków.
Podane kwoty dotyczą 1 hektara upraw. W tym roku po raz pierwszy pieniądze będą wypłacane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Po uwzględnieniu zgłoszonej w tym roku powierzchni proponowane stawki dopłat za 2017 rok wynoszą 92,45 zł za zboża i mieszanki zbożowe, 147,90 zł za rośliny strączkowe oraz 462, 25 w przypadku ziemniakówMinisterstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Wypłaty do końca roku

Zaproponowane w rozporządzeniu kwoty są sporo wyższe niż ubiegłoroczne stawki.
– W 2016 roku dopłaty do materiału siewnego wynosiły odpowiednio 69,40 zł dla zbóż i mieszanek zbożowych, 111 zł dla roślin strączkowych oraz 347 zł dla ziemniaków – wymienia Daniel Dąbrowski, doradca rolniczy. – Widoczne było niezadowolenie rolników z niskich stawek. Twierdzili, że dopłaty nie pokryją nawet części wydatków na materiał kwalifikowany.

dopłaty do nasion

Zaprawione ziarno pszenicy ozimej

Wyższe stawki dopłat do nasion zapewne też nie pokryją kosztów zakupu materiału, zwłaszcza że jest to pomoc de minimis, która nie może przekroczyć określonej kwoty. Właściciele dużych gospodarstw, którzy obsiewają materiałem kwalifikowanym dziesiątki hektarów, i tak w ramach dopłat do materiału siewnego otrzymają zwrot zaledwie ułamka poniesionych kosztów.

Dopłaty do nasion jeszcze w tym roku?

Rolnicy, którzy złożyli wnioski do materiału siewnego, na wydanie decyzji będą musieli jeszcze trochę poczekać. Resort ma na wydanie decyzji 60 dni od momentu wejścia w życie rozporządzenia. Jednak, jak pokazuje sytuacja z ubiegłego roku, można się spodziewać, że większość dopłat do materiału siewnego trafi na konta rolników jeszcze w tym roku.

Jednolity Plik Kontrolny VAT za styczeń obowiązuje też mikroprzedsiębiorców

Rolnicy VAT-owcy od 1 lutego muszą złożyć Jednolity Plik Kontrolny za styczeń. Termin na jego przesłanie mija 26 lutego. Zobacz, jak i gdzi

8 lutego 2018

Składki KRUS z odsetkami za opóźnienia

Opóźnienia w składaniu niektórych dokumentacji będą skutkować tym, że składki KRUS zapłacimy z odsetkami. Sprawdź, co zrobić, aby odsetek u

5 lutego 2018

Pasze z GMO w Polsce jeszcze przez 5 lat?

Rząd proponuje przedłużenie możliwości stosowania pasz z GMO o następnych 5 lat. Co wpłynęło na tę decyzję?

7 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij