Stawki dopłat do nasion 2021 – kiedy będą znane? Sprawdź!

Wielkimi krokami zbliża się koniec września, rolnicy więc z niecierpliwością czekają na to, aby poznać stawki dopłat do nasion 2021. Kiedy w tym roku zostaną ogłoszone stawki dopłat do materiału siewnego i jaka będzie ich wysokość? Sprawdźmy!

Co roku do dnia 30 września Rada Ministrów powinna określić w drodze rozporządzenia nowe stawki dopłat do nasion. Ostatni nabór wniosków o dopłaty do materiału siewnego ARiMR przeprowadziła od 25 maja do 25 czerwca 2021 roku. Rolnicy zastanawiają się więc, kiedy poznają nowe stawki? Czy stanie się to jeszcze we wrześniu?

Stawki dopłat do materiału siewnego 2021 a limit pomocy de minimis w rolnictwie

Warto przypomnieć, że dopłaty do materiału siewnego przyznaje się w ramach pomocy de minimis w rolnictwie. Dlatego też, to czy nabór zostanie uruchomiony zależy od stopnia wykorzystania tego limitu.

Jak wynika z Systemu Rejestracji Pomocy Publicznej aktualne (na dzień 22 września 2021 r.) wykorzystanie wynosi 272 670 377,64 euro. Co oznacza, że limit wykorzystano już w 92,14%. Czy w związku z tym dopłaty do materiału siewnego są zagrożone?

Stawki dopłat do nasion 2021 podane w Rozporządzeniu Rady Ministrów

O tym że stawki dopłat do nasion 2021 już wkrótce mogą pojawić się świadczy projekt Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za rok 2021.

Na chwilę obecną nie znane są jednak szczegóły tego rozporządzenia. Wiemy natomiast, że mają w nim znaleźć się stawki dopłat do nasion 2021 do poszczególnych grup roślin. Stawki dopłat do materiału siewnego zostaną określone w oparciu o środki zaplanowane na ten cel, a także całkowitą wnioskowaną powierzchnię.

Rozporządzenie określa stawki dopłat do poszczególnych grup roślin biorąc pod uwagę środki zaplanowane na ten cel na dany rok i całkowitą wnioskowaną powierzchnię. Stawki wyliczono według informacji o wnioskowanej powierzchni w 2020 r. przekazanej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z uwzględnieniem łącznej kwoty przeznaczonej na te dopłaty za 2021 r. – jak czytamy w opisie rozporządzenia.

Dopłaty do materiału siewnego 2021. Podsumowanie

Ponadto, w projekcie znajdującym się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów podano, że termin przyjęcia rozporządzenia zaplanowano na III kwartał 2021 r. Czyli maksymalnie do końca września.

Czy rzeczywiście tak się stanie i stawki dopłat do materiału siewnego poznamy lada moment? Tego zapewne dowiemy się w najbliższych dniach lub tygodniach.

Czytaj również: Znamy już stawki dopłat do materiału siewnego 2021

Źródło: BIP KPRM; ARiMR; SRPP

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 11

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *