Dyrektywa azotanowa a stan ozimin

Download PDF

Dyrektywa azotanowa niekorzystnie wpłynęła na stan ozimin? Sprawdzamy, co mają w tej sprawie do powiedzenia farmerzy.

Stan ozimin jest dobry – cieszą się plantatorzy. Pogoda im dopisała, dużych mrozów nie było. Pszenica na plantacji pana Krzysztofa Kowalskiego wygląda świetnie, rzepak również.

stan ozimin

Stan ozimin w Polsce jest zadowalający – ocenia PZPRZ

– Jestem zadowolony ze stanu ozimin, nie mogę narzekać. Pierwsza dawka azotu poszła na początku marca. Pszenica została dokarmiona mikroelementami, później będzie druga dawka azotuopowiada Krzysztof Kowalski z Lubelszczyzny. – Na dzień dzisiejszy stan ozimin jest zróżnicowany. PZPRZ ocenia, że przezimowały one w miarę dobrze. Były niewielkie mrozy, nie było dużej okrywy śnieżnej, miejscami nie było jej w ogóle ocenia Tadeusz Szymańczak z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Dyrektywa azotanowa zaszkodziła?

Zdaniem Tadeusza Szymańczaka dyrektywa azotanowa stała się dużym problemem dla rolników. Zgodnie z nią nawozy azotowe mineralne i naturalne można było stosować w tym roku od 1 marca. Nie podoba się to wielu plantatorom, którzy twierdzą, że w związku z ociepleniem klimatu i wcześniejszą wegetacją roślin – powinno się to robić już w lutym.

– Oziminy były wysiane i zasilone dość późno, co wynika nie z fanaberii rolników, a z głupoty urzędników. W tym roku pogoda pozwalała na to, żeby zasilić rośliny już na początku lutego, ale trzymając się dyrektywy azotanowej nie można było jeszcze wtedy tego zrobić. Pamiętajmy, że każde opóźnienie w podawaniu tak szczególnego nawozu jak azot jest niekorzystne – uważa Tadeusz Szymańczak.

Stan ozimin a susza

Według Tadeusza Szymańczaka dyrektywa azotanowa wyznacza zbyt restrykcyjne terminy stosowania nawozów, skracając możliwość ich stosowania o miesiąc. Negatywny wpływ na rośliny ma również susza, której pierwsze objawy widoczne są już na polach.

– W tym momencie mamy już do czynienia z początkiem suszy. Nawozy – a szczególnie nawóz azotanowy – nie są właściwie przyswajane. Dlaczego? Żeby był przyswajany przez rośliny, musi się z niego zrobić roztwór, a ponieważ nie ma wilgoci w glebie – nawóz czeka. Czekają na zasilenie również rośliny, co może mieć negatywne skutki. Chociaż wprawdzie ostatnio trochę popadało, ale to jest kropla w morzu naszych potrzeb. Jeśli susza będzie się nadal pogłębiać to będziemy mieć poważne kłopoty – martwi się Tadeusz Szymańczak.

Większe koszty dla rolników?

Według Tadeusza Szymańczaka opóźnienia związane z podaniem roślinom azotu to nie jedyny problem wynikający z dyrektywy azotanowej.

– Następnym poważnym problemem będzie także przechowywanie nawozów naturalnych w odpowiednich warunkach. Doprowadzi to do znacznego zwiększenia kosztów na zbiorniki na gnojowicę i gnojówkę, a także powiększenia płyt obornikowych i zagospodarowania odcieków – stwierdza Tadeusz Szymańczak.

Nowe wymogi

stan ozimin

Rolnicy martwią się, że susza, której pierwsze oznaki są już widoczne na polach obniży im plony

fot. Małgorzata Srebro

Przypominamy, że dyrektywa azotanowa powstała w celu ochrony wód przed zanieczyszczeniami powodowanymi przez azotany, które pochodzą ze źródeł związanych z rolnictwem. Na rolników w całej Polsce nałożyła ona obowiązek przestrzegania wielu wymogów. Zalicza się do nich nie tylko stosowanie nawozów w określonych terminach, ale również przechowywanie i magazynowanie ich w odpowiednich warunkach oraz obliczanie przez rolnika maksymalnych dawek azotu.

– To nie jest tak, że my rolnicy chcemy zaszkodzić całemu społeczeństwu i środowisku. Jest zupełnie na odwrót. Nawozy stosujemy tylko wtedy, gdy jest to konieczne, nie przekraczamy prawnie ustanowionych norm, nikomu by się to nie opłacało – mówi Krzysztof Kowalski. – Wyznaczając terminy stosowania nawozów mineralnym urzędnicy nie wzięli pod uwagę, że w marcu będzie już tak sucho. Obawiam się jakie to będzie miało dalsze skutki – podkreśla.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o