Edycja genomów roślin jest potrzebna [AKTUALNOŚCI]
![Edycja genomów roślin jest potrzebna [AKTUALNOŚCI]](https://www.agrofakt.pl/wp-content/uploads/2019/02/05_02-copy.jpg.webp)
Naukowcy z 25 krajów apelują do władz UE, by zezwoliły na modyfikowanie genetyczne roślin uprawnych. Zwracają uwagę, że przepisy o GMO nie odzwierciedlają już aktualnego stanu wiedzy naukowej. A edycja genomów roślin jest bezpieczna.
– Nie ma naukowych przesłanek, aby traktować rośliny poddane edycji genomu inaczej niż konwencjonalne odmiany roślin uprawnych, które mają podobne zmiany uzyskane innymi metodami. Rośliny, które przeszły proste i ukierunkowane edycje genomu za pomocą precyzyjnej hodowli i które nie zawierają obcych genów, są przynajmniej tak samo bezpieczne jak odmiany powstałe przy użyciu konwencjonalnych technik hodowlanych – piszą sygnatariusze apelu.

Ewolucji trzeba pomóc, bo zmiany klimatyczne zachodzą szybko. Potrzebne są m.in. odmiany roślin bardziej odporne na suszę. Naukowcy przekonują, że nie trzeba się bać edycji genów roślin uprawnych
Stawka jest wysoka. Zmiany klimatyczne sprawiają, że potrzebujemy roślin bardziej odpornych na suszę. Również obostrzenia w stosowaniu środków chemicznych powodują, że nadzieje na wydajny plon leżą m.in. w nowych odmianach roślin. Co więcej, przepisy w krajach spoza UE są zdecydowanie bardziej liberalne.
– Niemożność wprowadzenia na europejski rynek odmian genomowo zedytowanych spowoduje zahamowanie inwestycji w badania i rozwój w europejskim sektorze hodowlanym. W rezultacie dalszy rozwój udoskonalonych odmian w szybszy i bardziej ukierunkowany sposób zostanie w Europie zatrzymany, podczas gdy reszta świata będzie technologię edycji genomu z powodzeniem wykorzystywać – czytamy w apelu.
Pod dokumentem podpisali się przedstawiciele 124 uczelni i instytucji naukowych z 25 państw, w tym z Polski. Jego pełną treść opublikował na swojej stronie Komitet Biotechnologii PAN: link.
