Emerytura z KRUS i ZUS jednocześnie?

Download PDF

Nasza wieloletnia praca zawodowa rzadko ogranicza się do jednej branży. Tak bywa też w przypadku rolników. Pracowałeś jako rolnik, a później przeszedłeś do ZUS-u lub odwrotnie – etat zamieniłeś na ubezpieczenie w KRUS-ie? Sprawdź czy przysługuje ci jednocześnie emerytura z KRUS i ZUS.

To, czy należy nam się emerytura zarówno z KRUS jak u z ZUS, zależy od kilku rzeczy. Ważne jest osiągnięcie odpowiedniego wieku emerytalnego, lata składkowe, a także nasza data urodzenia. Dlaczego jedni dostaną dwie emerytury, a inni nie?

Emerytura z KRUS i ZUS

emerytura z krus i zus

Osoby urodzono po 31 grudnia 1948 będą miały prawo do emerytury na innych zasadach niż ci, którzy urodzili się wcześniej.

fot. Fotolia

Najważniejsza jest w tym przypadku data urodzenia, która dzieli ludzi na dwie grupy – tych, którzy mogą sumować okresy ubezpieczenia oraz tych, którym mogą przysługiwać dwie emerytury. To czy dostaniemy emeryturę z KRUS i ZUS zależy też oczywiście od spełnienia wymogów. Aby dostać emeryturę rolniczą musimy podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu rolników przez minimum 25 lat i osiągnąć powszechny wiek emerytalny. Dla kobiet jest to obecnie 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Ale co jeśli nie mamy wymaganego okresu ubezpieczenia? Nawet to nie zamyka nam drogi do uzyskania większego świadczenia.

Urodzeni przed 1949 rokiem

Datą, która stanowi znaczącą granicę w tym przypadku jest 1 stycznia 1949 roku. Jeśli urodziliśmy się przed tym dniem, posiadamy prawo do jednej emerytury. Dlatego też będziemy mogli zsumować okresy ubezpieczenia w Kasie i ZUS-ie.

Mamy prawo złożyć wniosek o emeryturę w KRUS-ie, o ile byliśmy w nim ubezpieczeni przez co najmniej 100 kwartałów.

Przykładowo – pracowaliśmy na etat i uzyskaliśmy staż składkowy uprawniający nas do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Następnie przez kilka lat opłacaliśmy składki w KRUS-ie. W tym przypadku nie mamy wymaganego 25-letniego okresu ubezpieczenia rolniczego i nie przysługuje nam emerytura z KRUS. Pozostaje nam złożenie wniosku o przyznanie emerytury z ZUS-u. Nie martwy się, że lata przepracowane w gospodarstwie pójdą w zapomnienie. Okres, przez który płaciliśmy składki zostanie uwzględniony – nasza emerytura zostanie podwyższona o 1 % najniższej emerytury za każdy rok opłaconej składki w KRUS-ie.

Możemy być w odwrotnej sytuacji, gdy posiadamy wymagany staż składkowy w KRUS-ie oraz kilkuletni staż w ZUS-ie. Tutaj też możliwe jest doliczenie tego okresu w wymiarze półtorakrotnym. Jeśli natomiast nabyliśmy prawo do obu emerytur to musimy wybrać jedną z nich.

Urodzeni po 31 grudnia 1948 roku

Emerytura z KRUS i ZUS

Będąc rolnikiem urodzonym po roku 1948, prawdopodobnie przysługuje nam emerytura z KRUS i ZUS jednocześnie. Na jakich warunkach możemy starać się o te pieniądze?

Osobom urodzonym po tym dniu będzie wypłacana emerytura z KRUS i ZUS, o ile nabędą do nich prawo. W tym przypadku do stażu w KRUS-ie nie doliczymy lat przepracowanych na etacie. To ograniczenie zostało wprowadzono na mocy ustawy o emeryturach kapitałowych (ustawa z dnia 21 listopada 2008). Natomiast czas podlegania ubezpieczeniu rolniczemu może zostać uwzględniony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Tak więc po osiągnięciu wieku emerytalnego i stażu składkowego możemy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o emeryturę i zwiększenie za lata pracy rolniczej. Kwota zwiększenia o staż w KRUS-ie obliczana jest na podstawie przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Jednak – według skarg rolników – nie są to sumy zadowalające.

Tak więc po osiągnięciu wieku emerytalnego i stażu składkowego możemy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o emeryturę i zwiększenie za lata pracy rolniczej.

Mamy prawo złożyć wniosek o emeryturę w KRUS-ie, o ile byliśmy w nim ubezpieczeni przez co najmniej 100 kwartałów.  Jeśli równocześnie uzyskaliśmy prawo do emerytury pracowniczej z ZUS-u możemy takie świadczenie otrzymać bądź postarać się o emeryturę kapitałową.

Dla kogo okresowa emerytura kapitałowa?

Obecnie do emerytury kapitałowej mają prawo kobiety urodzone po 31 grudnia 1948 roku. Ale nie wszystkie. Muszą należeć do OFE, osiągnąć powszechny wiek emerytalny, posiadać prawo do emerytury na nowych zasadach i mieć na subkoncie ZUS zapisaną sumę środków, która jest równa bądź wyższa od dziesięciokrotności dodatku pielęgnacyjnego. Taka emerytura przysługuje kobiecie do dnia poprzedzającego dzień, w którym osiągnie ona wiek emerytalny mężczyzn (65 lat). Emerytura wygasa w przypadku śmierci bądź wyczerpania środków na subkoncie.

emerytura z krus i zus

Emerytura kapitałowa jest dla kobiet urodzonych po 1948 roku.

A co, gdy stażu brakuje?

Na co mogą liczyć osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, ale nie posiadają wymaganego stażu ubezpieczeniowego ani w KRUS-ie ani w ZUS-ie? W takiej sytuacji ZUS wypłaci emeryturę uzbieraną z opłaconych składek. Wtedy może to być suma niższa od gwarantowanego minimalnego świadczenia (obecnie jest to 1000 zł).  Natomiast KRUS w ogóle nie przyzna emerytury.

Jak widać sprawa jest skomplikowana. Dla osób starszych, które mają za sobą już pewien okres składkowy, emerytura z KRUS i ZUS wymaga rozważenia, jakie mogą mieć opcje do wyboru. Warto też, aby osoby młode zapoznały się z tymi zasadami i zastanowiły się, co będzie dla nich bardziej opłacalne za jakiś czas. Pamiętajmy, że już na początku swojej drogi zawodowej możemy zadbać o świadczenie emerytalne, które pozwoli nam w przyszłości godnie żyć.

KRUS/ZUS

Czy w swojej karierze byłeś ubezpieczony zarówno w KRUS jak i w ZUS?

   
Pokaż wyniki

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 275

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Tematy w komentarzach
2 Odpowiedzi na temat
2 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
5 Komentuj autorów
CecyliaJozeinaJerzyMirekTranwek Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tranwek
Gość
Tranwek

To jezeli pracowałem 22 lata na KRUS-ie i mam 88 opłacanych kwartałów a nie 100 i teraz zatrudniłem się w zakładzie i jestem na ZUS-ie bo gospodarstwo przestało być dochodowe i te 88 kwartałów ma być nie wliczone mi do ciągłości pracy to niech KRUS mi zwróci składki emerytalne a odtrącić tylko NFZ.Tyle lat brali a teraz oszczędności maja mi przepaść:?

Mirek
Gość
Mirek

Uważam, że wszyscy renciści i emeryci powinni domagać się od władz publicznych przestrzegania naszych konstytucyjnych praw. Poniżej przedstawiam pismo do Sądu, na którym pokrzywdzeni powinni się wzorować. W związku z otrzymaną w dniu 21.10.2019 r. decyzją o przyznaniu renty, wnioskuję na podstawie art 63 Konstytucji o: 1) Ustalenie, czy ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, na podstawie której wyliczono, że wysokość mojej renty po przepracowaniu 36,5 lat pracy, będzie wynosić 1372 zł brutto (czyli prawie tyle samo co otrzymują osoby, które nigdy nie pracowały lub pracowały znacznie mniej lat niż ja),… Czytaj więcej »

Jozeina
Gość
Jozeina

okradanie ludzi w bialy dzien chyba tylko w Polsce tak okradaja czlowieka

Cecylia
Gość
Cecylia

Czy wziął Pan pod uwagę jakie płacił Pan składki na fundusz rentowy? Do bieżącego roku składka KRUS na fundusz emerytalno-rentowy RAZEM!!! nigdy nie wynosiła nawet 100 zł miesięcznie (jeśli nie miał Pan więcej niż 50 ha). Resztę składki fundowali Panu podatnicy i płatnicy ZUS. Żyć i nie umierać. Jeśli jeszcze Pan chorował, to leczył się Pan za darmo – składki zdrowotnej KRUS nie ma. Symboliczną składkę – 1 zł – również płacili za Pana płatnicy ZUS i oni pokrywali całe koszty leczenia. A koszty leczenia na pewno były niemałe, jeśli choroba była tak poważna, że przyznano Panu rentę. Proszę pomyśleć,… Czytaj więcej »

Jerzy
Gość
Jerzy

Oszukała ta ustawa urodzonych w 1948 i wcześniej którzy mieli staż w rolnictwie ponad 25 lat oraz staż do emerytury z ZUS.Zgodnie z wymogami do uzyskania emerytur przez urodzonego w 1948 r które zostały spełnione i przez dwie instytucje przyznane ,niestety zgodnie z ustawą urodzony w 1948 r. zostaje zmuszony do wyboru tylko jednej.W moim przypadku emerytura wyliczona przez ZUS była większa o 100,00 zł. dlatego ją wybrałem.Staż w gospodarstwie 32 lata w tym około 25 lat składkowych wyceniono mi na 192,00 zł. brutto i doliczono do emerytury z ZUS.Obecnie za łączne wypracowane 52 lata otrzymuje około 1300,00 zł.Gdybym urodził… Czytaj więcej »