Golonka peklowana na unijnym cenzurowanym

Golonka peklowana na unijnym cenzurowanym

Peklowana golonka znajduje się na cenzurowanym Unii Europejskiej. Czy jest szansa, żeby ten tradycyjny przysmak wrócił do łask?

Zgodnie z unijnymi przepisami nie wolno obecnie produkować i sprzedawać peklowanej golonki. Przepis uderza głównie w przedsiębiorców z Wielkopolski i Śląska, gdzie golonka jest bardzo popularnym daniem. Czy coś się w tej kwestii zmieni?

O całej sprawie wiadomo nie od dziś. Producenci interweniowali już  ubiegłym roku. Obecnie pismo z prośbą o wyłączenie z listy peklowanej golonki wysłane zostało do Brukseli.  Chodzi o zawartość azotanów i azotynów w soli peklowej. Substancje te, choć są dopuszczone do produkcji wędlin, jednak nie mogą znajdować się w surowym mięsie, a za takie właśnie uważana jest golonka peklowana.

W ciągu roku dostajemy jako stowarzyszenie ok. 200 rozporządzeń, a np. rozporządzenie o samej golonce pojawiło się na stronie Ministerstwa Zdrowia. Nie sposób jest nad tym wszystkim zapanować i doskonale rozumiem, że producenci indywidualni mogą o zakazie nie wiedzieć.

ózef Konarczak, wiceprezes Stowarzyszenia Rolników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej

Problem wziął się stąd, że postawiono nas przed faktem dokonanym. Nikt z nami sprawy nie konsultował i stało się to samo, co z wędzonymi wędlinami. Ostatnio branża ma bardzo wiele problemów, a zakaz dodatkowo wpłynie na obniżenie dochodówmówi Józef Konarczak, wiceprezes Stowarzyszenia Rolników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej.

Problem dotyczy głównie Śląska i Wielkopolski, gdzie golonka jest tradycyjnym daniem i najlepiej się sprzedaje. Nie wszyscy producenci wiedzą jednak o samym rozporządzeniu.

W ciągu roku dostajemy jako stowarzyszenie ok. 200 rozporządzeń, a np. rozporządzenie o samej golonce pojawiło się na stronie Ministerstwa Zdrowia. Nie sposób jest nad tym wszystkim zapanować i doskonale rozumiem, że producenci indywidualni mogą o zakazie nie wiedzieć. Inna sprawa, że według mojej wiedzy zawartość szkodliwych substancji powinna być poniżej 175, a dotarła do mnie wiadomość, że nasza golonka ma wskaźnik 30. Trzeba wszystko dokładnie  przebadać i załączyć do listu do KE – dodaje Józef Konarczak.

Producenci, którzy wykonali badania, zostali poproszeni przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przekazanie dokumentów, a ci, którzy tego nie zrobili, powinni wykonać je w najbliższym czasie. Przede wszystkim, według ministerstwa, chodzi o golonkę zalewową.

Pracownicy sezonowi w rolnictwie na nowych zasadach?

W parlamencie trwają prace nad ustawą, wg której rolnik będzie musiał płacić składki wypadkowe i chorobowe za pracowników sezonowych.

12 marca 2018

Jakie są zmiany w dopłatach bezpośrednich 2018?

Czy zmieniły się kwoty dopłat, limity powierzchniowe, liczby zwierząt? Czy uległy zmianie rodzaje płatności?

13 marca 2018

GMO w Polsce na hamulcu

Czy nowe przepisy dotyczące GMO w Polsce, sprawią, że uprawa roślin transgenicznych będzie niemożliwa, czy wprost przeciwnie - jak twierdzą

13 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij