Ile kosztuje wymiana dachu z eternitu?

Ile kosztuje wymiana dachu z eternitu? – to pytanie zadaje sobie wielu właścicieli domów i gospodarstw. Usunięcie azbestu z dachu to inwestycja w swoje własne zdrowie, choć oczywiście wiąże się z kosztami. Dlatego też warto się zastanowić nad wymianą dachu, który zawiera eternit. Dziś jest to o tyle łatwiejsze, że można na ten cen zdobyć dofinansowanie.

Zapewne każdy zdaje sobie sprawę, iż azbest jest szkodliwy dla zdrowia. Zaś wyroby zawierające azbest zalicza się do odpadów niebezpiecznych. Włókna azbestu podczas wdychania wnikają do płuc, gdzie się gromadzą i zalegają. Z tego powodu azbest może wywoływać raka płuc, a także międzybłonniaka opłucnej.

Dlatego usuwanie azbestu należy powierzyć profesjonalnym firmom. Samodzielna próba usunięcia eternitu z dachu może mieć bardzo zły wpływ na nasze zdrowie.

Polska od lat próbuje pozbyć się azbestu z dachów i innych elementów budynków. Jest to także problem znany wielu rolnikom. Od lat działają programy, w ramach których samorządy i właściciele posesji walczą o usunięcie szkodliwych substancji.

Dwa programy usuwania azbestu

Niedawno o uruchomieniu naboru na wsparcie wymiany dachów z azbestem poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Od 17 października rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty do wymiany dachu z azbestu. Pieniądze mają pochodzić z Krajowego Programu Odbudowy, czyli KPO. Zaś wnioski w tej sprawie należy składać przez internet.

Innym działającym programem na rzecz usuwania dachów z eternitem jest „Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest”. W przypadku tej inicjatywy osoby zainteresowanie usunięciem azbestu powinny zgłosić się do urzędu gminy. Tam zaś uzyskają niezbędne informacje, co do sposobu dofinansowania inwestycji. Warto zaznaczyć, iż ten program kończy się w 2023 roku, należy się więc spieszyć.

Czytaj również: Dotacje na wymianę dachu z eternitu 2022 – nabór wniosków

Ile kosztuje wymiana dachu z eternitu?

Trudno jednoznacznie dopowiedzieć na pytanie, ile będzie kosztować wymiana dachu z azbestu. Wszystko zależy od tego, jakie elementy chcemy usunąć. Cena zależy od rodzaju materiału zawierającego azbest, a także od jego ilości.

Wymiana dachu z eternitu powinna być przeprowadzona przez profesjonalną firmę

Wymiana dachu z eternitu powinna być przeprowadzona przez profesjonalną firmę.

fot. AdobeStock

Firmy usuwające azbest z dachów zazwyczaj przygotowują indywidualną ofertę dla klienta. Uwzględniają przy tym również takie czynniki, jak szacowany czas na wykonanie usługi oraz odległość od klienta. Według danych, które udało się zgromadzić portalowi muratordom.pl usunięcie i wywóz azbestu w roku 2022 kosztuje około 350 zł za tonę. A średnio dach z eternitu waży około 1,5 do 2,5 t. Nam udało się natomiast znaleźć firmę, która w okolicach Warszawy świadczy usługę usuwania azbestu w cenie 300 zł za tonę. Zaś portal domiporta.pl informuje, że cena brutto za usunięcie 1 m2 dachu w różnych regionach polski waha się od 20 do niemal 24 zł.

Należy jednak pamiętać, że usługa usuwania azbestu to tylko część kosztów. Kolejną stanowi transport usuniętych elementów i ich utylizacja. Jak udało nam się ustalić, koszt usunięcia azbestu, jego transportu i utylizacji będzie wahał się od 900 do 1500 zł za tonę. Oczywiście w zależności od rodzaju materiału i regionu Polski, w jakim świadczona jest usługa.

Gdzie znaleźć firmy, które wymienią dach z azbestu?

Z pewnością pierwszym krokiem w poszukiwaniu firmy, która mogłaby się podjąć wymiany dachu z eternitu, będzie wyszukiwarka internetowa. W większości przypadku znalezienie firmy do wymiany dachu nie będzie problemem.

Wyszukiwarka baza azbestowa

Warto jednak skorzystać z przygotowanej z myślą o usuwaniu eternitu wyszukiwarki zawierającej bazę firm zajmujących się usuwaniem wyrobów azbestowych. To witryna, za pomocą której szybko znajdziemy wykwalifikowane firmy zajmujące się usuwanie azbestu.

Ile kosztuje wymiana dachu z eternitem? Firmy stosują indywidualną wycenę.

Ile kosztuje wymiana dachu z eternitem? Firmy stosują indywidualną wycenę wymiany azbestu.

fot. AdobeStock

Wyszukiwarka daje możliwość znalezienie firmy na podstawie naszego miejsca zamieszkania. Użytkownik może np. podać nazwę gminy czy powiatu, w których chce znaleźć firmę.

Załóżmy, że pan Robert, rolnik z województwa kujawsko-pomorskiego poszukuje firmy, która usunie azbest z jego dachu. Pan Robert musi zaznaczyć w wyszukiwarce jedną bądź kilka z dostępnych opcji wyszukiwania. Wystarczy, że w kategorii województwo wybierze swoje miejsce zamieszkania i kliknie ikonę lupy znajdującą się po prawej stronie ekranu.

Po kliknięciu w lupę na ekranie pana Roberta pojawi się lista firm. Pan Robert musi jednak zwrócić uwagę, czy wszystkie z wyszukanych firm zajmują się usuwaniem azbestu. Ponieważ część może świadczyć jedynie usługi identyfikacji azbestu w elementach budynku lub może zajmować się jedynie transportem, nie zaś demontażem azbestu.

Baza azbestowa – filtrowanie firm usuwających azbest

Aby na ekranie zobaczyć firmy, które na pewno zajmują się usuwaniem azbestu, pan Robert powinien wybrać opcję „Zakres działalności” i zaznaczyć „usuwanie wyrobów zawierających azbest”. Wtedy wyszukiwarka przefiltruje wyniki i pokaże firmy, które zajmują się demontażem elementów zawierających azbest.

Baza Azbestowa dostępna jest pod adresem bazaazbestowa.gov.pl

Zrzut ekranowy z aplikacji Aaza Azbestowa, która jest dostępna pod adresem bazaazbestowa.gov.pl

Jednak tego ile kosztuje wymiana dachu z eternitu, pan Robert nie dowie się z przeglądarki. W celu ustalenia ceny rolnik musi się już skontaktować z wybraną firmą. Najlepiej, jeśli o cenę zapyta w kilku miejscach, aby mieć lepszy pogląd na cenę za wymianę dachu.

Oprócz nazwy firmy i podstawowych danych teleadresowych użytkownik otrzyma informację o zakresie prac, jakie oferuje wyszukana firma.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę, iż nie wszystkie firmy znajdujące się w bazie, usuwają elementy azbestowe. Na przykład część firm zajmuje się jedynie identyfikacją elementów z azbestem, nie zajmuje się zaś ich transportem czy demontażem.

Ile kosztuje wymiana azbestu?

Koszty wymiany azbestu zależą od rodzaju elementów, jakie zawierają azbest, oraz od ich ilości. Jeśli spojrzymy na ogłoszenia i cenniki w różnych regionach Polski, zauważymy, że usunięcie tony azbestu może kosztować od 300 złotych. Choć mowa tu jedynie o usłudze usuwania elementów z azbestem, do tego należy doliczyć jeszcze koszt transportu i utylizacji, który może wynieść w sumie od 900 do 1500 zł w różnych regionach Polski.

Podsumowując, bez wątpienia należy jeszcze raz podkreślić, że azbestu nie powinno się usuwać na własną rękę. Uwalniane w procesie demontażu włókna azbestu mogą trafić do naszych płuc i przyczynić się do wywołania niebezpiecznych chorób. Ponadto koszt wymiany dachu z eternitu warto ponieść zarówno ze względu na własne zdrowie, ale również dobrostan zwierząt hodowlanych o czym napiszemy w innym artykule. Jednak co najważniejsze remont starego dachu pokrytego azbestem staje się prostszy ze względu na zapowiadaną pomoc finansową. Pomoc finansowa na wymianę dachu krytego azbestem może wynieść nawet 20 tys. zł.

Skąd wziąć pieniądze na wymianę dachu z eternitu? Na temat środków pomocowych związanych z usuwaniem azbestu rolnicy znajdą informację w artykule: Wymiana dachów z azbestem. Dopłaty, programy, terminy

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, MRiRW, muratordom.pl, domiporta.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 129

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar Piotr pisze:

  jaka dopłata?? to państwo polskie sprzedało w większości eternit w swoich sklepach i jeszcze doliczyło podatki a teraz żąda jego wymiany. za komuny nic innego nie było. nich teraz państwo wymienia na swój koszt a nie z łaski jakieś dopłaty robi

 2. Avatar Maciej pisze:

  utylizacja azbestu s co z nim robią na dachu leźy 100 lat i nic z tym się nie dzieje

 3. Avatar Andrzej pisze:

  a co z nie rolnikami którzy mają stodoły pokryte eternitem czy można dostać dopłatę do wymiany eternitu na np.blachę.

 4. Avatar Jan Podolsky pisze:

  To co się oferuje to jakieś drobne , zależne jeszcze od urzędniczych humorów . A te terminy ? To jakaś łaska z tą wymianą ? Był czas , że namawiano ludzi do zamiany strzech na eternit .
  Najtaniej jest nie zmieniać .

 5. Avatar Solonaryba pisze:

  A w Niemczech azbest malują i zostawiają na dachu.
  No ale oni bogaci są to muszą jakoś kombinować.