Jabłka: czy w tym roku będzie nadprodukcja?

Download PDF

Prognozy tegorocznych zbiorów jabłek w Polsce przewidują, że sadownicy zbiorą co najmniej 4,15 mln t tych owoców. Czy oznacza to, że będzie nadprodukcja?

Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych pokusiło się o prognozę tegorocznych zbiorów jabłek i gruszek w Polsce.

W ocenie członków zarządu i komisji rewizyjnej naszego stowarzyszenia jabłek będzie co najmniej 4,15 mln t – mówi prof. Eberhard Makosz, prezes stowarzyszenia. – Moim zdaniem, nie jest to dobra wiadomość.

Dlaczego? Bo w minionym roku w Polsce wyprodukowano mniej jabłek – 4 mln t – a i tak były ogromne problemy ze zbyciem.

Pamiętajmy, jaką cenę płacono za jabłka, które szły na przerób do przemysłu spożywczego. Najczęściej była to cena zbliżona do 20 gr/kg!

prof. Eberhard Makosz

Nie jest problemem wyprodukowanie jabłek – mówi prof. Makosz. – W dzisiejszym świecie, gdy w naszym regionie spożycie maleje, problemem jest znalezienie odbiorców jabłek.

Warto dodać, że w 2015 r. przemysł zagospodarował wszystkie jabłka.

Dobrze się stało, że jabłka zostały przetworzone – mówi prof. Makosz. – Ale pamiętajmy, jaką cenę płacono za jabłka, które szły na przerób do przemysłu spożywczego. Najczęściej była to cena zbliżona do 20 gr/kg!

Profesor obawia się, że zapasy przetworzonych jabłek mogą być na tyle duże, że w tym roku jeszcze większej produkcji jabłek przemysł może nie przerobić. Z drugiej strony  spożycie jabłek, nawet w naszym kraju, maleje, a jabłka w sklepach są drogie.

jabłka

fot. AgroFoto.pl, użytkownik: Zeus

Takie jest prawo rynku, handel kupuje tanio, ale jeśli są kupcy na drogie jabłka, to sprzedaje je drogo i zarabia – mówi profesor. – Nic na to nie prowadzimy.

Niepokojące są za to prognozy dotyczące tegorocznych zbiorów gruszek w Polsce.

W porównaniu z rokiem ubiegłym zbiory gruszek mogą być niższe o 15–20% – dodaje prof. Makosz. – Szacujemy je w tej chwili na ok. 65 tys. t.

 

Przeczytaj koniecznie: Duże jabłka – duży problem?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o