ZSRP: Polska produkcja jabłek 2023 na poziomie 3 mln ton
Polska produkcja jabłek w 2023 będzie niższa niż w ubiegłym roku. Jednakże skalę tego spadku niełatwo oszacować, ponieważ różni się ona w zależności od źródła. Na ile tegoroczną produkcję jabłek szacuje Związek Sadowników RP?
Polska produkcja jabłek 2023 wg szacunków GUS będzie niższa od ubiegłorocznej o 9% i ma w sumie wynieść 3,9 mln ton. Jednakże zdaniem sadowników prognoza urzędu jest bardzo optymistyczna. Jednakże wg nich w najważniejszych regionach sadowniczych plony mogą wynieść zaledwie 30% tych, które zebrano w ubiegłym roku.
Spis treści
Jaka będzie produkcja jabłek w 2023 wg ZSRP?
Zdaniem Mirosława Maliszewskiego, prezesa ZSRP tegoroczne zbiory jabłek mogą wynieść około 3 mln ton. Jest to 30% mniej niż w poprzednim roku, kiedy to zebrano ponad 4 mln ton jabłek. Mało tego, tegoroczne zbiory mają być niższe od średniej z ostatnich 10 lat.
ZSRP swoje prognozy opiera na obserwacjach z ponad 30 lokalizacji obejmujących zarówno najważniejsze ośrodki sadownicze, jak i ważne enklawy sadownicze. Obserwacje wykonuje się nie tylko w wysokowydajnych sadach produkcyjnych, ale też w będących bazą dla przetwórstwa sadach ekstensywnych. Związek analizuje produkcję poszczególnych odmian i ich udział w strukturze produkcji.
Jakie czynniki spowodowały spadek produkcji jabłek?
Najmniejszą produkcję jabłek odnotowano w miejscach, gdzie wystąpiły silne przymrozki, a same drzewa były osłabione na skutek redukcji nawożenia i zabiegów ochronnych. W szczególności drzewa cierpiały z powodu ograniczenia nawożenia azotem, który nadal jest drogi. W wielu lokalizacjach drzewa słabo kwitły na skutek opóźnionych zbiorów w ubiegłym sezonie.
Kolejnym czynnikiem, który zredukuje plon jabłek, jest epidemia parcha w tym sezonie. Choroba ta ograniczy plon i jakość owoców. Nie pomoże tu nawet przerywka owoców z plamami, ponieważ nie podniesie to plonów. Ponadto silnie porażone parchem owoce praktycznie nie rosną, co ograniczy podaż owoców dla przetwórstwa.
W których regionach polska produkcja jabłek w 2023 będzie najniższa?
Największych spadków produkcji można spodziewać się w regionie grójeckim, a także na Lubelszczyźnie i Sandomierszczyźnie. Lokalnie zbiory mogą być niższe nawet o 70%. Średnio w regionie grójeckim zbiory będą niższe o 30%.
Z kolei miejscowo na Kujawach i w Wielkopolsce można spodziewać się większego owocowania niż przed rokiem. Jednakże zbiory w tych lokalizacji nie będą miały znaczącego wpływu na ogólną wielkość zbiorów w skali kraju.
Źródła: polskiesadownictwo.pl; stat.gov.pl
Czytaj również: Gruszki 2023: Kto zarobi najwięcej?
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!