Jak skutecznie chronić rzepak ozimy?

Ochrona rzepaku ozimego to trudne zajęcie. Kluczem do sukcesu jest tutaj przede wszystkim dobór odpowiednich preparatów, które będą w stanie sprostać zgniliźnie twardzikowej, czerni krzyżowych oraz szarej pleśni.

Paweł Rutkowski, Przedsiębiorstwo Rolno-Spożywcze Lech Rutkowski, Kałdus, woj. kujawsko-pomorskie:

– W chwili obecnej znajdujemy się w mojej rodzinnej miejscowości w Kałdusie, prowadzimy tutaj z żoną i rodzicami gospodarstwo. Naszym głównym profilem działalności jest uprawa rzepaku, pszenicy oraz kukurydzy.Dodatkowo w tym roku poszerzyliśmy nasze portfolio o uprawę buraka cukrowego.

Branża rzepakowa jest bardzo ciężka

Jak zapewne większość rolników wie uprawa rzepaku jest jedną z trudniejszych upraw

Paweł Rutkowski

-W obecnych czasach branża rzepakowa, a w zasadzie olejowa, no bo tak trzeba ją postrzegać, gdyż produktem finalnym jest olej rzepakowy, stała się bardzo ciężka. My mamy taką niszę, gdzie przeznaczamy go na cele spożywcze i staramy się to rozwijać. Zasadniczą sprawą do produkcji, tłoczenia oleju jest jego jakość, zależy nam na osiąganiu dorodnych nasion, przez co proces tłoczenia jest łatwiejszy i też to ma realne wyniki finansowe w późniejszym tłoczeniu i produkcji oleju. Jak zapewne większość rolników wie uprawa rzepaku jest jedną z trudniejszych upraw, jest bardzo kosztowną uprawą i trzeba na każdym etapie starannie doglądać każdego zabiegu – mówi Paweł Rutkowski.

Zabiegi muszą być wykonane solidnie

Zauważyliśmy, że środek ten daje wyraźne efekty, przede wszystkim roślina posiada wigor, jest wyraźnie zielona.

Paweł Rutkowski

Posiadam różne odmiany rzepaku ze względu na różną zmienność glebową. Pośród nich znajduje się również Kolumb i Floryda Syngenty. Te zabiegi muszą być wykonane solidnie i nie można na nich oszczędzać, dlatego też zdecydowaliśmy się na AmistarXtra w ochronie fungicydowej. Zauważyliśmy, że środek ten daje wyraźne efekty, przede wszystkim roślina posiada wigor, jest wyraźnie zielona. Środek AmistarXtra stosujemy w naszym gospodarstwie już od kilku lat. Interesuje nas oczywiście to, co jest, myślę, dla każdego najistotniejsze, czyli plon –  podsumowuje Paweł Rutkowski

Skuteczna ochrona rzepaku

Technologia Amistar zawarta w tym produkcie pozwala na uzyskanie efektu fizjologicznego

Krzysztof Bystroń

Krzysztof Bystroń, przedstawiciel terenowy Syngenta:

Spotykamy się tutaj dzisiaj, żeby powiedzieć o technologii ochrony rzepaku ozimego. Jednym z kluczowych elementów tej ochrony jest zabieg okołokwitnieniowy. Firma Syngenta poleca preparat AmistarXtra, który charakteryzuje się tym, że jest bardzo skuteczny przeciwko najważniejszym chorobom tego okresu. Składa się z dwóch substancji aktywnych, które działają zapobiegawczo oraz interwencyjnie, dzięki temu rolnik ma swobodny wybór terminu zabiegu. Ponadto technologia Amistar zawarta w tym produkcie pozwala na uzyskanie efektu fizjologicznego, tak zwanego efektu zieloności, który przy latach suchych, o niskiej presji chorób, pozwala również uzyskać zwyżkę plonu, co przekłada się bezpośrednio na zysk.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *