Już czas na pierwszą regulację wzrostu rzepaku! [REPORTAŻ]

Regulacja wzrostu rzepaku ozimego to podstawowy zabieg jesienny. Wiele gospodarstw już przygotowuje się do niego mimo suszy, która w dalszym ciągu odpuszcza. Dowiedz się, jaki sprawdzony sposób na regulację wzrostu ma Gospodarstwo Chlew-Pol!

Odwiedziliśmy Gospodarstwo Rolne Chlew-Pol, gdzie o ochronie fungicydowej oraz regulacji wzrostu rzepaku ozimego jesienią rozmawialiśmy z Panem Dariuszem Tubisem – jednym z właścicieli. W Juszczynie, który jest główną siedzibą gospodarstwa już rozpoczęto pierwsze zabiegi pomimo trudnych warunków spowodowanych przedłużającą się suszą. Sprawdź, jak radzi sobie z tym problemem praktyk z wieloletnim doświadczeniem!

Reklama

Produkcja roślinna głównym kierunkiem

Gospodarstwo Rolne Chlew-Pol

Dariusz Tubis jeden ze współwłaścicieli firmy Chlew-Pol oraz Krzysztof Bobola z firmy Syngenta oceniają fazę rozwojową rzepaku ozimego

W Gospodarstwie Rolnym Chlew-Pol produkcja roślinna prowadzona jest na 1100 ha i stanowi główny kierunek produkcji chociaż nie jedyny. W Juszczynie prowadzona jest także hodowla trzody chlewnej. Stado na tą chwilę liczy około 1000 sztuk. Jak mówił nasz rozmówca Pan Dariusz Tubis – Aktualnie hodujemy trzodę, ale planujemy powoli od tego kierunku odchodzić. Jeśli przestanie się to opłacać, z pewnością całkowicie z tego zrezygnujemy. – Główne uprawy w Juszczynie stanowią pszenica i jęczmień ozimy, kukurydza, rzepak ozimy oraz od kilku lat w celu wzbogacenia płodozmianu soja. – Rzepak ozimy w tym sezonie stanowi 35 % całkowitej powierzchni gospodarstwa. W tym roku jest go nieco mniej niż w zeszłym, ale 380 hektarów to i tak całkiem sporo – komentował Pan Dariusz.

Rzepak ozimy nie ma łatwo

Decyzja o terminie siewu rzepaku ozimego była trudna, ze względu na przedłużającą się suszę

Tegoroczna susza utrudniła siewy rzepaku ozimego. Decyzję o terminie siewu nie było łatwo podjąć szczególnie, gdy na horyzoncie nie było widać opadów deszczu. – W naszym gospodarstwie siew rzepaku ozimego zazwyczaj zajmuje około 10 dni ze względu na wspomnianą powierzchnię. Siewy w tym sezonie rozpoczęliśmy 21 sierpnia, a zakończyliśmy 1 września – mówił nasz rozmówca. Rzepak ozimy w Juszczynie uprawia się na glebach od klasy 3 a do 6, które w większości stanowią mozaiki. – Pole pod rzepak przygotowujemy w dwóch technologiach, ze względu na gleby jakimi gospodarujemy. Gdy przychodzi nam siać rzepak na piaskach wtedy glebę uprawiamy bezorkowo, natomiast w przypadku gleb ciężkich wykonujemy klasyczną orkę – tłumaczył Pan Dariusz Tubis.

Nie tylko odmiany hybrydowe

rzepak

W gospodarstwie uprawiane są nie tylko odmiany hybrydowe

fot. Syngenta

Odmiany hybrydowe stanowią większość powierzchni rzepaku ozimego. Jednak nie wszędzie ich siew jest ekonomicznie uzasadniony. Jak mówił nasz rozmówca – Jeśli z płodozmianu wynika, że siew rzepaku przypada na polu, które w większości stanowią piaski to nie ma sensu siać odmiany hybrydowej. W takim przypadku stawiamy na bardziej ekonomiczne rozwiązanie, czyli odmiany populacyjne. – Odmiany rzepaku ozimego jakie uprawiane są w gospodarstwie pochodzą z palety firmy Syngenta. – W zeszłym roku postawiliśmy na cztery odmiany hybrydowe oraz jedną odmianę populacyjną – dodał Pan Dariusz. Wśród odmian znalazły się hybrydy – SY Florida, SY Florian, SY Kolumb, SY Iowa oraz jedna odmiana populacyjna SY Ilona. Przedplon dla rzepaku ozimego zawsze stanowią uprawy zbożowe czyli pszenica i jęczmień ozimy, który jest produkowany ze względu na trzodę chlewną.

Regulacja wzrostu rzepaku ozimego – już czas!

ocena rzepaku

Pan Dariusz Tubis oraz Krzysztof Bobola sprawdzili czy rośliny nie zostały uszkodzone przez szkodniki

Przygotowania do pierwszych zabiegów regulacji wzrostu i ochrony fungicydowej rzepaku ozimego już trwają. Część pól już jest w odpowiedniej fazie do zabiegu regulacji. Zabieg planujemy wykonać niebawem przynajmniej na części areału, gdyż tam rośliny już są w odpowiedniej fazie rozwojowej – mówił nasz rozmówca.  Ze względu na suszę oraz typ gleb jakie występują w Juszczynie, nie wszystkie pola wymagają na chwilę obecną zabiegu. Na tych, na których rzepak ma cztery liście właściwe planowane jest zastosowanie preparatu Toprex 375 SC. – Pola, gdzie będzie stosowany Toprex 375 SC niestety ze względu na suszę nie są do końca wyrównane, zdarzają się rośliny mniejsze, które mają ledwo 2 liście właściwe. Na szczęście jest to bezpieczny preparat, który można stosować nawet w sytuacji gdy plantacja nie jest wyrównana – mówił pan Dariusz.

Plantacja rzepaku ozimego w Juszczynie pomimo trudnych warunków prezentuje się bardzo dobrze. Rośliny są w odpowiedniej fazie do wykonania zabiegu regulacji wzrostu

Toprex 375 SC zastosowany w dawce 0,3 l/ha jesienią, w fazie 4-6 liści właściwych skutecznie ogranicza nadmierny wzrost oraz pogrubia szyjkę korzeniową roślin. Dodatkowo zabezpiecza rzepak ozimy przed najgroźniejszymi chorobami. – Tegoroczna jesień zapowiada się na stosunkowo długą. Wobec tego może zdarzyć się taka sytuacja, że część rzepaków będzie wymagała ponownego zabiegu. Jako pierwszy będzie zastosowany Toprex 375 SC, jako drugi zwykły tebukonazol. Taka sekwencja zabiegów jest przez nas wypraktykowana i zapewnia pełną ochronę rzepaku ozimego – tłumaczył Pan Dariusz. Zapytaliśmy również o to, jak będzie przebiegała regulacja wzrostu rzepaku ozimego wiosną – W tym terminie również stawiamy na Toprex 375 SC jednak, w wyższej dawce czyli 0,5 l/ha – dodał nasz rozmówca.

Wzorowa plantacja rzepaku ozimego

Czyste pole to zasługa dobrze przeprowadzonej ochrony herbicydowej

fot. Małgorzata Srebro

Jak już wcześniej wspomniano, regulacja wzrostu rzepaku ozimego może być już wykonana na części plantacji w Gospodarstwie Chlew-Pol. Plantacja prezentuje się całkiem nieźle, jak na tegoroczną suszę. Pole jest wolne od chwastów, co pozwala roślinom rzepaku na niezakłócony wzrost mimo trudnych warunków. Zapytaliśmy Pana Dariusza Tubisa, co kryje się za tak czystą plantacją. – Oczywiście, jak co roku na polach, gdzie mamy ciężką glebę, po siewie wykonaliśmy zabieg herbicydowy Colzorem Trio. Dobrze trafiliśmy, z terminem gdyż tuż przed siewem trochę popadało, a gleba była wilgotna – mówił. Rzepak ozimy jest również wolny od samosiewów, które co roku stanowią problem ze względu na stanowisko po roślinach zbożowych. – To prawda samosiewy udało się zlikwidować za sprawą graminicydu Zetrola 100 EC, który działa bardzo szybko, a efekt widoczny jest kilka dni po zabiegu. Stosowaliśmy go pierwszy raz, w dawce 0,6 l/ha i jestem bardzo zadowolony z efektu – dodał nasz rozmówca.

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *