Kiedy pierwsze koszenie łąk i pastwisk?

Wraz z ruszeniem wegetacji i pierwszymi pracami na polu zaczyna się oczekiwanie na pierwsze koszenie łąk. Dlaczego tak ważne jest określenie właściwego momentu zbioru?

Choć zabieg ten można wykonywać 2, 3, a czasami 4 razy, to właśnie to pierwszy zbiór jest najważniejszy. To jeden z tych zabiegów, podczas których niezwykle ważne jest uchwycenie właściwego momentu. Zależnie od pogody zazwyczaj pierwszy pokos przypada na 3 dekadę maja i to właśnie wówczas zebrana zielonka zawiera w sobie najwięcej składników odżywczych. Dlatego, choć mamy do niego jeszcze trochę czasu, warto się dobrze przygotować. Zależy nam na tym, by w runi znajdowało się mało trudno strawnego włókna i jak najlepszej jakości białko. Nie można jednak zbyt długo czekać, wierząc, że dzięki temu roślina da nam większy plon siana.

pierwsze koszenie

Do terminów koszenia traw zostało jeszcze kilka tygodni. Warto ten czas przeznaczyć na przyjrzenie maszynom, które do ich koszenia wykorzystamy.

Zbyt późne koszenie źle odbija się na jakości, a więc obniża jakość pokarmową skoszonej zielonki oraz przyczynia się do osłabienia roślin, które zdążyły już stracić materiały zapasowe. Poza tym, będzie zbyt duże zdrewnienie tkanek roślinnych – wyjaśnia prof. dr hab. Piotr Domański, kierownik pracowni WGO Roślin Pastewnych w Centralnym Ośrodku Badania Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej. – Zbyt wczesne koszenie sprawia, że zawartość białka w trawach może być za wysoka i będzie ono nie w pełni wykorzystane przez przeżuwacze – dodaje.

Zbyt późne koszenie źle odbija się na jakości, a więc obniża jakość pokarmową oraz przyczynia się do osłabienia roślin.

prof. dr hab. Piotr Domański

Uchwycenie tego właściwego momentu jest więc niezwykle istotne. Dla pewności zawsze można oddać próbki traw do laboratorium, które je sprawdzi. Za zabieg ten trzeba jednak zapłacić. Można także zdać się na własną wiedzę oraz doświadczenie. Wiele zależy tu od pogody. Jeśli maj obfituje w deszcze, zabieg należy wykonać nieco wcześniej.

W pierwszym pokosie wyznacznikiem jest jakość i bardzo ważne jest, aby tej pory nie przespać. Najprostszym ku temu sposobem jest obserwacja. Na łąkach praktycznie najwłaściwszym sygnałem do koszenia jest kłoszenie się roślin kupkówki pospolitej oraz kostrzewy łąkowejpodpowiada prof. Piotr Domański.

Do terminów koszenia traw zostało jeszcze kilka tygodni. Warto ten czas przeznaczyć na przyjrzenie się łące oraz maszynom, które do ich koszenia wykorzystamy.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 8

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: Rekultywacja łąk
Barenbrug
https://www.barenbrug.pl/pastewne/pytania-i-odpowiedzi/fakty-i-mity  kilka faktów i mitów o UZ i lucernikach   zobacz więcej »
situ14
Witam. Wykonuje usługowo podsiew traw oraz lucerny. Teren powiat piotrkowski i okolice. Wszystkich chętnych zapraszam zobacz więcej »
ASZv3
2 godziny temu, dabrowskit napisał: planuje przesiać łąkę ponad 50 lat ma. Potraktować ją glifosatem i orka czy talerzówka,i orka? Zależy jaka ziemia i jak... zobacz więcej »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *