Kiedy wypłaty dopłat bezpośrednich 2023? Sprawdź swoje konto!

Czy ARiMR realizuje już wypłaty dopłat bezpośrednich? Okazuje się, że tak, jednak jeszcze nie wszystkie środki wpływają na konta rolników. Do kiedy jest na to czas?

To już ostatnie dni wypłaty dopłat bezpośrednich i obszarowych. W tym roku ubiega się o nie 1,24 mln rolników, a łączna pula środków na ten cel to prawie 17 mld zł. Zaliczki Agencja wypłaca już tylko do końca listopada. Zaś przelewy płatności końcowych ruszą w grudniu. Aby jednak mieć pewność, że pieniądze do ciebie trafią, sprawdź, czy twoje konto bankowe jest aktualne.

Wypłata zaliczki dopłat bezpośrednich. Kiedy?

Zaliczki w ramach płatności bezpośrednich i obszarowych za 2023 rok ARiMR wypłaca już od 16 października br. W ciągu ostatnich pięciu tygodni, do 24 listopada, na konta rolników wpłynęło z tego tytułu 8,74 mld zł. Zdecydowaną większość tej kwoty, bo aż 7,66 mld zł, wypłacono z tytułu płatności bezpośrednich. Pieniądze te trafiły do przeszło 1,18 mln rolników. Pozostałe 1,08 mld zł wypłacono 729 tys. beneficjentów w ramach płatności ONW.

Trwają wypłaty dopłat bezpośrednich. Ile pieniędzy na kontach rolników? Wypłata dopłat bezpośrednich oraz zaliczki dopłat bezpośrednich

Tym samym większość rolników otrzymała już zaliczki dopłat bezpośrednich. Pozostali, którzy jeszcze nie mają pieniędzy na swoich kontach, dostaną je do 30 listopada.

Kiedy będzie wypłacana reszta dopłat?

Jeśli chodzi o wypłaty dopłat końcowych, w ramach płatności bezpośrednich i obszarowych, ich realizacja rozpocznie się 1 grudnia 2023 roku. Agencja będzie je sukcesywnie wypłacała do końca czerwca 2024 roku. A zatem do 30 listopada trwa wypłata dopłat bezpośrednich. Natomiast od 1 grudnia ruszą wypłaty pozostałej części dopłat bezpośrednich, płatności obszarowych i ekoschematów. Środki te Agencja przeleje tylko na konta bankowe, które rolnicy zgłosili we wpisie do Ewidencji Producentów. Tym samym warto upewnić się, czy podane w nim numery rachunków są wciąż aktualne.

Jak sprawdzić, kiedy dostanę dopłaty bezpośrednie?

Rolnicy, czekając na wypłaty dopłat bezpośrednich, mogą w każdej chwili sprawdzić status swojego wniosku. Aby to zrobić, wystarczy zalogować się do aplikacji eWniosekPlus dostępnej na stronie ARiMR. Robi się to przez profil zaufany lub platformę PUE. Po przejściu procesu autoryzacji w systemie można podejrzeć wiele informacji, w tym aktualny status wszystkich złożonych wniosków.

Wypłata dopłat bezpośrednich w ostatnich dniach listopada

A zatem Agencja wypłaca już ostatnie zaliczki dopłat bezpośrednich. Zostało jej na to jeszcze tylko trzy dni. Do poniedziałku, 27 listopada, na konta rolników trafiło łącznie 8,85 mld zł. Z tego aż 7,77 mld zł to wypłata dopłat bezpośrednich. Pieniądze te otrzymało dotychczas 1,19 mln rolników. Natomiast pozostała pula 1,08 mld zł powędrowała do 729 tys. beneficjentów.

Czytaj też: GAEC 8: co z ugorowaniem w 2024 roku? Czy będzie derogacja?

Źródło: ARiMR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 12

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *