Koniec z wysoką opłacalnością chowu kur niosek?
Wysoka opłacalność chowu kur niosek już wygasła, podobnie jak dobra koniunktura na rynku jaj, jaką mieliśmy w poprzednim roku. Poziom rentowności tej produkcji znacznie się obniżył. Jaja tanieją, pasze są coraz droższe, a ceny płacone producentom – coraz niższe.
Jak podaje Instytut Ekonomiki Rolnictwa, miesięczna cena sprzedaży jaj wszystkich klas w ubiegłym roku wyniosła 35,32 zł/100 sztuk. Oznacza to, że obniżyła się o ponad 6 proc. w relacji rocznej.
W styczniu 2019 roku odnotowaliśmy dalsze obniżki (-24 proc. w skali roku), które utrzymały się aż do marca (-15 proc.). Najbardziej potaniały jaja małe klasy S (-23,5%) oraz jaja średnie klasy M – (-19 proc.). Ceny dużych jaj (klasa L) poszybowały w dół o 11,2 proc., bardzo dużych (klasa XL) o prawie podobnie – 11 proc.
Spis treści
Opłacalność chowu kur niosek
Jak podaje IERiGŻ to wszystko sprawiło, że na szczeblu produkcji fermowej wysoka opłacalność chowu kur niosek, wywołana dobrą koniunkturą na rynku jaj konsumpcyjnych w 2018 r. na początku tego roku wygasła.
– W pierwszych dwóch miesiącach 2019 r. przeciętne miesięczne ceny przemysłowych mieszanek pasz pełnoporcjowych dla towarowych stad kur niosek były o 10,6% wyższe od notowanych rok wcześniej, natomiast ceny płacone producentom jaj w styczniu obniżyły się o 9,4% w relacji do grudnia 2018 r. i były aż o 27,5% niższe niż przed rokiem. Relacje cen jaj i pasz uległy więc pogorszeniu – informuje Grzegorz Dybowski z IERiGŻ.
Rentowność w dół
Producenci jaj nie mają więc zbyt wielu powodów do zadowolenia. Na rynku jaj widoczna jest nadprodukcja, a ogólny poziom rentowności obniżył się znacznie w porównaniu z początkiem ubiegłego roku. Na co wpływ miała też reakcja konsumentów na rekordowo wysokie ceny jaj, jakie mieliśmy w 2018 roku.
– W okresie trzech kwartałów 2018 r. łączna konsumpcja jaj w gospodarstwach domowych była o 7,9% mniejsza niż w analogicznym okresie przed rokiem. Ceny jaj w handlu detalicznym pozostawały wysokie, co wywierało niekorzystny wpływ na poziom ich konsumpcji w gospodarstwach domowych – czytamy w biuletynie IERiGŻ„Rynek rolny – kwiecień 2019”.
Źródło: IERiGŻ
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!