Wzrasta opłacalność produkcji drobiu i jaj

Opłacalność produkcji drobiu na polskim rynku nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Jakie czynniki wpływają na taką sytuację?
Rośnie nie tylko opłacalność produkcji drobiu, ale także jaj. W tym drugim przypadku przyczyną są przede wszystkim utrzymujące się wysokie ceny skupu. Ponadto na opłacalność produkcji wpływa także niska cena pasz.
Spis treści
Czy spadki cen drobiu w skupie zmniejszają opłacalność produkcji?
W ostatnim kwartale odnotowano spadki cen drobiu, którym sprzyja wzrost produkcji zarówno w kraju, jak i u innych najważniejszych unijnych producentów. Mimo tego nadal ceny są atrakcyjne. W połączeniu z niskimi cenami pasz, opłacalność produkcji drobiu obecnie wzrosła i utrzymuje się na wysokim poziomie. Skutkiem tego producenci decydują się na zwiększanie mocy produkcyjnych.
Dlaczego ceny drobiu nie wzrosły w tym sezonie?
Innym istotnym czynnikiem wpływającym na obecne ceny drobiu okazała się korzystna sytuacja epidemiologiczna. W bieżącym sezonie nie odnotowano strat spowodowanych ptasią grypą, które mogłyby istotnie wpłynąć na poziom produkcji drobiu.
Dlatego wraz ze wzrostem produkcji można spodziewać się spadków cen drobiu w skupie. Według analityków Credit Agricole, pod koniec bieżącego roku ceny drobiu w skupie mogą osiągnąć poziom 4,80 zł/kg. Tymczasem na koniec przyszłego roku może być to 4,70 zł/kg.
Nie tylko opłacalność produkcji drobiu rośnie: ceny jaj nie spadają
Na unijnym rynku rośnie nie tylko opłacalność produkcji drobiu. Na dobrym, choć niższym niż w ubiegłym roku poziomie, utrzymuje się także opłacalność produkcji jaj. Jednakże w tym przypadku widać wyraźne ograniczenie podaży, które wynika ze zmiany technologii produkcji. Można bowiem wyraźnie zauważyć transformację z produkcji klatkowej na chów bezklatkowy. Zjawisko to było szczególnie widoczne u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie argumentowano je wymaganiami klientów, co do dobrostanu zwierząt. W związku z tym nie widać przestrzeni do mocnych spadków cen jaj.
Jakich cen skupu jaj można spodziewać się w nadchodzących miesiącach?
Pod koniec bieżącego roku cena jaj klasy M w skupie może wynieść około 48 zł/100 sztuk. Tymczasem na koniec 2025 r. mogą one kosztować już 52 zł/100 sztuk. Na spodziewane ceny najważniejszy wpływ mogą mieć dwa czynniki, a mianowicie możliwość wystąpienia ptasiej grypy oraz wzrost podaży u innych producentów jaj w Unii Europejskiej.
Z powodu ubicia prawie 2,5 mln sztuk drobiu od stycznia do października prognozy mogą ulec zmianie. Dowiedz się więcej: Ptasia grypa — Wielkopolska opanowana przez groźny wirus
Źródło: www.credit-agricole.pl
