Kontrole IJHARS w obliczu epidemii

Jak zapewnia GIS koronawirus nie przenosi się przez żywność. Stąd też kontrole IJHARS w obliczu epidemii będą nadal wykonywane z zachowaniem zasad higieny. Inspekcja przypomina również o przestrzeganiu wytycznych względem produktów wytwarzanych jako Rolniczy handel detaliczny.

Kontrole IJHARS w obliczu epidemii nie zawieszone

Na stronie internetowej IJHARS można przeczytać:

Misją inspekcji podległej Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest zapewnienie, że produkowane artykuły rolno-spożywcze są odpowiedniej jakości handlowej oraz zapobieganie nieuczciwej konkurencji, szczególnie teraz w kryzysowej sytuacji.

Kontrole IJHARS będą odbywać się jak do tej pory. Mimo iż, do Inspekcji trafiają prośby od przedsiębiorców o ich ograniczenie, bądź całkowite zaniechanie na czas trwania epidemii. Pojawiają się również takie przypadki w których kontrolerzy IJHARS są nie wpuszczani na teren zakładów. Inspekcja zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji, rozumie narastające obawy przedstawicieli branży spożywczej. Zwłaszcza jeśli wiążą się one z przerwaniem produkcji i zamknięciem zakładów z powodu zawleczenia na ich teren koronawirusa. 

Kontrole IJHARS w obliczu epidemii – łańcuch dostaw bez zakłóceń

W związku z sytuacją epidemiologiczną ruch towarów rolno-spożywczych musi odbywać się bez zakłóceń. Łańcuch dostaw natomiast musi w pełni funkcjonować tak, aby konsument miał pewność, że zakupiona żywność spełnia wszelkie wymogi jakościowe.

Szczególne zasady higieny przy rolniczym handlu detalicznym

IJHARS przypomina jednocześnie osobom produkującym żywność w ramach RHD o przestrzeganiu wymogów higienicznych w najdrobniejszych szczegółach. Jest to niezwykle ważne, ponieważ producenci ponoszą odpowiedzialność za wprowadzenie do obrotu bezpiecznych wyrobów. Jeśli nawet koronawirus nie przenosi się poprzez żywność, to może utrzymać się na powierzchniach użytkowych (w tym na opakowaniach). 

IJHARS w obliczu epidemii i kwarantanny 

Inspekcja apeluje również o przestrzeganie zasad kwarantanny i wytycznych określonych przez służby sanitarne.
Wszystko po to, aby nie narażać życia swojego i konsumentów. Więcej informacji o kontroli IJHARS i RHD można przeczytać na stronie internetowej Inspekcji.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.4 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *