Kredyty zamiast dopłat bezpośrednich?

Rusza nowa linia kredytowa dla rolników. Kredyty będą krótkie, co najwyżej 6-miesięczne, odsetki ma pokrywać Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a rolnik ponosić ma jedynie koszty prowizji.

Kredyty udzielane będą w ramach pomocy de minimis. Oznacza to, że wysokość dopłat do oprocentowania kredytu nie może przekroczyć wolnego limitu tej pomocy na 1 gospodarstwo rolne.

To dobra wiadomość – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. – W tym roku wypłaty dopłat bezpośrednich są bardzo opóźnione. Nie chcę wnikać w szczegóły, dlaczego tak się dzieje, bo wiadomo, że jest zmiana systemu dopłat, zupełnie nowy program i żeby to wszystko wdrożyć, potrzeba czasu. A rolnicy się przyzwyczaili, że w marcu mają pieniądze z dopłat na koncie. I że za te pieniądze mogą kupić materiał siewny i ruszyć w pole. W tym roku tak być nie musi – dodaje.

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za 2015 r. złożyło wiosną 1,35 mln rolników. Kwota wnioskowanych dopłat to prawie 14,5 mld zł. Do wczoraj agencja wypłaciła łącznie nieco ponad 6 mld zł.

Zazwyczaj w marcu ponad 90% rolników miało już pieniądze na swoich kontach, a w tym roku niekoniecznie tak musi być – podkreśla Wiktor Szmulewicz. – Dlatego dobrze, że uruchomiono nową linię kredytową. Nie każdy musi z tych kredytów korzystać, ale w tych gospodarstwach, w których będzie brakowało pieniędzy na wiosenne prace polowe, jest szansa na wzięcie taniego kredytu.

Kredyty udzielane będą w ramach pomocy de minimis. Oznacza to, że wysokość dopłat do oprocentowania kredytu nie może przekroczyć wolnego limitu tej pomocy na 1 gospodarstwo rolne. Przypominamy, że 3-letni limit to równowartość 15 tys. euro na gospodarstwo.

Polscy rolnicy płacą za anomalie pogodowe za dużo

9 miliardów złotych rocznie sięgają w Polsce straty z tytułu anomalii pogodowych. W największym stopniu ponoszą je rolnicy.

14 maja 2019

Ciekawostki rolnicze w 100 sekund. Skład mleka skrywa tajemnice?

Dowiedz się, o czym może świadczyć skład mleka i zobacz czujnik mierzący zawartość składników odżywczych w aplikowanej gnojowicy.

Święty z pługiem – dziś św. Izydora Oracza, patrona rolników

15 maja to wyjątkowy dzień dla rolników i rolniczek – można liczyć na wsparcie kogoś niecodziennego.

15 maja 2019