PATRON SERWISU: Blattin

Krowa jak człowiek: wie, co dobre!

Kto nie musi śrubować rekordów w produkcji mleka, ten może pozwolić krowie i sobie na produkcje zrównoważoną. Okazuje się, że krowa jak człowiek – ma swoje przysmaki i karmiona tym co lubi daje smaczniejsze mleko.

Przy intensywnej produkcji mleka odchodzi się od wypasania krów, choć dobrze jest zachować umiar, bo wypasanie ma swoje dobre strony mówi Cezary Solarczyk, specjalista ds. bydła Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. Krowa lubi zielonkę, a jeszcze bardziej lubi dobrą zielonkę i umie sobie wybrać na pastwisku te rośliny, które jej smakują i aktualnie są potrzebne. Często nawet wybiera zioła, których my byśmy jej nie podali. Krowa sama wybiera to, co jej smakuje i wtedy mleko jest pyszne!

Na Zachodzie, gdzie panuje moda na żywność ekologiczną, odchodzi się coraz częściej od intensywnej produkcji mleka.

Na Zachodzie, gdzie panuje moda na żywność ekologiczną, odchodzi się coraz częściej od intensywnej produkcji mleka.

Krowa, która produkuje bardzo dużo mleka często wykorzystywana jest bardzo krótko mówi Cezary Solarczyk. Wmusza się w nią dużo karmy, by produkowała więcej mleka i wszystko musi się odbywać pod kontrolą weterynarza, bo krowa funkcjonuje na granicy swojej wytrzymałości. W przypadku chowu na własne potrzeby, krowa produkuje mleko wiele lat i praktycznie może się obyć bez wizyt weterynarza w gospodarstwie. Na dodatek mleko jest i smaczniejsze i lepsze gatunkowo.

Dlatego też to, na co coraz bardziej zwraca się uwagę na Zachodzie, to nie wysoka mleczność.

Coraz bardziej ceniona jest długowieczność zwierzęcia i wierność w laktacjach mówi ekspert. Bo zdrowa krowa produkuje zdrowe i smaczne mleko!

Dlatego rola pastwisk jest nie do przecenienia. Oczywiście, nie każdy teren zielony nadaje się na pastwisko. Jak wybrać najlepsze miejsce? o tym niebawem.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Hodowca pisze:

    Bardzo mądre wnioski! Choć uważam, że do tego i tak fajnie dodawać np. Selko PH na trawinie, zwłaszcza, że ma fajny program lojalnościowy z którego zwracaja kasę.