Nalot pluskwiaków na pola

Temperatury w drugiej połowie maja sprzyjają nie tylko dobremu wzrostowi roślin, ale też szkodnikom. Ciepła i słoneczna pogoda sprawiła, że na polach zaczęły pojawiać się pluskwiaki, a wśród nich lednica zbożowa.

Lednica zbożowa należy do wyjątkowo szkodliwych dla upraw pluskwiaków. Najbardziej zagraża uprawom w tych rejonach, w których od dłuższego czasu nie było opadów deszczu.

Szkodliwy pluskwiak

lednica zbożowa

Lednica zbożowa (fot. AgroFoto.pl, damiano32)

– Pluskwiak jest równie szkodliwy w postaci larwalnej, jak i w postaci dorosłej – mówi Henryk Pastuszek ze Stacji Doświaczalnej Oceny Odmian we Wrocikowie (woj. warmińsko-mazurskie).  Lednice atakują różne części roślin uprawnych – zarówno liście, jak i źdźbła oraz kłosy. Żywią się przede wszystkim sokami roślin, przez co osłabiają uprawy, powodują ich wolniejszy wzrost oraz niepełny rozwój. Najbardziej jednak zagrażają kłosom – wysysają sok z miejsc, w których tworzą się ziarniaki.

Lednica zbożowa

Ślina lednicy zbożowej zawiera dodatkowo enzym, który rozkłada gluten i powoduje odbarwienie kłosów – górne ich części stają się całkiem białe, przez co atak szkodnika może być początkowo mylony z dającą podobne objawy łamliwością podstawy źdźbła czy fuzariozą. Najsilniejszy atak dorosłych pluskwiaków ma miejsce na przełomie maja i czerwca. Najchętniej żerują na zbożach ozimych, a największe straty wyrządzają w pszenicy, która jest hodowana na cele konsumpcyjne.

W zwalczaniu lednicy zbożowej pomaga stosowanie odpowiednich zabiegów profilaktycznych. Dobre rezultaty daje wczesne wysiewanie zbóż jarych oraz zaoranie ściernisk. Spośród insektycydów skutecznie działają środki stosowane przeciwko chrząszczom, zwalczające np. skrzypionki.

Więcej świeżych informacji o zagrożeniach wywoływanych przez lednicę można znaleźć w tekście: Lednica zbożowa jest już na polach! Jakie są zagrożenia?

Rzepak ozimy i sytuacja na starcie wegetacji [WIDEO]

Pogoda sprzyja, a rzepaki ozime intensywnie się rozwijają. Sprawdź jaka jest aktualna sytuacja w ich uprawie i przygotuj się do zabiegów!

9 marca 2019

Kiedy zwalczać szkodniki łodygowe w rzepaku?

W zwalczaniu szkodników łodygowych pośpiech i opóźnienia nie są wskazane. Jak wyznaczyć odpowiedni moment na skuteczny zabieg? Przeczytaj!

18 marca 2019

Budowa zbiorników retencyjnych – będą zmiany?

KRIR chce, żeby przepisy dotyczące budowy zbiorników retencyjnych do powierzchni 1 ha powinny zostać uproszczone!

15 marca 2019