Szkodniki: z sadu i warzywnika prosto na pole

Szkodniki w uprawach i w sadach są wyjątkowo uciążliwe w zwalczaniu. Nie tylko dlatego, że mogą uodparniać się na środki ochrony roślin, ale też dlatego, że przy niesprzyjających warunkach na swoich głównych żywicielach chętnie przenoszą się na inne uprawy.

Rolnicy doskonale radzą sobie ze szkodnikami, które na ich pola nalatują niemal w każdym sezonie. Co innego jednak, gdy w uprawie zbóż pojawiają się szkodniki, które bardziej znane są właścicielom plantacji warzyw czy sadów.

Na plantacjach rzepaku jarego, a także gdzieniegdzie w ziemniakach, szkody zaczął wyrządzać mączlik szklarniowy, szkodnik, który jest bardzo dobrze znany właścicielom upraw warzyw prowadzonych w szklarniach. Mączlik jest wyjątkowo uciążliwy, gdyż bardzo szybko się rozmnaża oraz ma krótki cykl rozwojowy. W krótkim czasie jest więc w stanie zasiedlić nawet całą plantację. Jest to pluskwiak, który z wyglądu przypomina niewielką białą muszkę.

szkodniki

Mączlik szklarniowy (fot. AgroFoto.pl, użytkownik: kusaska)

– Mączliki szkodzą plantacjom w charakterystyczny sposób – podczas żerowania na roślinach wysysają z nich soki, jednocześnie wydzielając duże ilości tzw. spadzi miodowej – wyjaśnia Leszek Skubiszewski z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.  Rośliny są więc nie tylko pozbawiane soków, ale też pokrywane lepką substancją, która utrudnia oddychanie i fotosyntezę. W efekcie zaatakowane fragmenty roślin zasychają i zamierają. Zwalczanie mączlika szklarniowego w warunkach polowych jest nieco trudniejsze niż w kontrolowanych warunkach szklarniowych.

W celu ochrony warzyw w szklarniach sprawdzają się dobrze preparaty biologiczne. Na zaatakowanej plantacji rzepaku można potraktować mączlika preparatami fosfoorganicznymi.

Innym szkodnikiem, który do niedawna żerował tylko w sadach, a obecnie nalatuje także pola uprawne, jest znamionówka tarniówka. Najchętniej żeruje na jabłkach, gruszach i wiśniach. Jednak w ostatnim czasie jest bardzo często spotkana w uprawach kukurydzy, buraków oraz ziemniaków. Znamionówka tarniówka jest motylem, którego larwy masowo żerują na liściach, wyrządzając poważne szkody w uprawach. Podobnie jak w przypadku mączlika, w zwalczaniu znamionówki na polu warto sięgnąć po preparaty fosfoorganiczne.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *