Lista odmian: które oziminy okazały się najlepsze? Czas na wnioski

Po przedstawieniu list odmian zbóż i rzepaku, które najlepiej przetrwały minioną zimę czas na wnioski. Co warto zapamiętać?

Warto wyciągnąć wnioski z tego, co się stało tej zimy mówi Józef Zych, kierownik Zakładu Badania i Oceny Wartości Gospodarczej Odmian w Centralnym Ośrodku Badania Odmian Roślin Uprawnych. Do tej pory wiedzieliśmy, że niskie temperatury przy zerowej okrywie śnieżnej zdarzają się rzadko, raz na 10–15 lat. Tymczasem zimne i bezśnieżne dni powtórzyły się już po 4 latach. Nie oznacza to, że następna taka zima zdarzy się za 4 lata, oznacza to jednak, że takie zimy mogą być częściej. Następna podobna zima może być zarówno za 5 lat, jak i za rok.

Można spróbować mieszać odmiany zimotrwałe z odmianami o większej plenności.

Józef Zych, kierownik Zakładu Badania i Oceny Wartości Gospodarczej Odmian w Centralnym Ośrodku Badania Odmian Roślin Uprawnych

Przeglądając listę odmian, które najlepiej przetrwały bezśnieżne mrozy widać, że większość z nich ma mrozoodporność co najmniej wynoszącą 4,5 a czasem nawet 6. Trzeba więc zwracać na to uwagę i nie sugerować się tym, że mniej odporna na mróz odmiana może dać wyższy plon. Albo, jeśli wybieramy plenną, ale mniej mrozotrwałą odmianę, warto uprawy ubezpieczyć.

Warto też pamiętać, jakie odmiany zasialiśmy dodaje Józef Zych. Naprawdę znam rolników, którzy mają z tym problem. I nawet to rozumiem, bo w gospodarstwach z rozdrobnioną produkcją, gdy upraw jest wiele, nie zawsze wszystko daje się zapamiętać. Więc zostawmy etykietę lub zapiszmy w notesie jaka odmiana była siana, bo to bardzo ważne.

W przypadku niepewności, jaka będzie pogoda następnej zimy warto też pomyśleć o sianiu…mieszanek.

Można spróbować mieszać odmiany zimotrwałe z odmianami o większej plenności radzi Józef Zych. Jeśli zmieszamy 3 odmiany i któraś z nich słabiej przetrwa zimę to uprawa i tak sobie poradzi.

Pełną listę wyników badań ozimin przez COBORU można znaleźć tutaj.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *