Łódzkie: zboże konsumpcyjne zbyt tanie – rolnicy czekają

Download PDF

Mimo upływu czasu ceny za zboże na terenie woj. łódzkiego praktycznie się nie zmieniają. Dużych kolejek przed skupami nie ma.

W woj. łódzkim pszenica kosztuje najczęściej ok. 600 zł/t, żyto – ok. 450 zł/t, a rzepak – 1600 zł/t.

Jak ktoś nie zakontraktował zboża z obowiązkową dostawą, to teraz intensywnie myśli, co zrobić – powiedział nam Kazimierz Wilk, rolnik spod Rawy Mazowieckiej. – W mojej ocenie ceny, które są, są zbyt niskie, na dodatek skupy odliczają 10–20 zł za zbyt wilgotne ziarno. Kto nie ma suszarni i komu nie opłaca się jej wynająć – bo to droga przyjemność – ten sprzedaje.

O ile można zgodzić się z cenami ziarna paszowego, to zboże konsumpcyjne powinno być w tym roku znacznie droższe.

Krzysztof, rolnik z pow. sieradzkiego

Okazuje się również, że także w perspektywie żniw rolnicy coraz śmielej korzystają z nowych technologii.

Dajemy ogłoszenie w Internecie, także po to, by sprawdzić ceny – mówi pan Kazimierz. – Moim zdaniem, dobra pszenica konsumpcyjna, której w tym roku brakuje, powinna być znacznie droższa.

W tym roku dobra cena jest tylko na żyto, które jest stosunkowo mało wymagające i nie potrzebuje aż tylu zabiegów agrotechnicznych co inne zboża – dodaje pan Krzysztof z pow. sieradzkiego, który także szuka przez Internet nabywcy na swoje plony. – Kolejek przy skupach nie ma zbyt dużych, bo ceny są zbyt niskie. O ile można zgodzić się z cenami ziarna paszowego, to zboże konsumpcyjne powinno być w tym roku znacznie droższe.

 

Zobacz też: Małopolska: skupu prawie nie ma

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o