Mak polny w zbożach: co trzeba o nim wiedzieć

Download PDF

Maki polne należą bez wątpienia do najpiękniejszych wizualnie chwastów. Mimo, że są ładne i cieszą oko, to wciąż pozostają chwastem. Przynajmniej dla rolnika mak polny w zbożach oznacza zmartwienia.

Mak polny lubi dobre stanowiska 

mak polny w zbożach

Obecność niezwalczonego maku polnego często zauważamy dopiero na przełomie maja i czerwca

Plantacje zbóż są już zazwyczaj w tak wysokich fazach rozwojowych, że nie jesteśmy w stanie nic zrobić, jeśli na polu pozostały chwasty. Często dopiero teraz zauważamy obecność w zbożach maku polnego. Warto, abyśmy poznali jego szkodliwość. Mak polny w zbożach ozimych pojawia się , a najbardziej zagrożone są pszenica oraz żyto. Zazwyczaj pojawia się na glebach ciężkich, aczkolwiek nie jest to reguła i może rozwijać się także na słabszych stanowiskach. Lubi stanowiska zasobne w azot. Wysokość maku polnego osiąga nawet 100 cm. Kwiaty maku polnego są intensywnie czerwone, a owoc tej rośliny jest stanowiony przez torebkę (tzw. makówkę). Musimy również wiedzieć, że dla maku polnego niestraszne są niskie temperatury i potrafi świetnie zimować. Jego nasiona są w stanie zachować w glebie zdolność kiełkowania nawet przez 40 lat.

Mak polny w zbożach – lekarstwo i trucizna 

Obecność maku polnego w zbożu jest dla rolnika sporym zmartwieniem. Chwast ten, jeśli wraz z ziarnem dostanie się do zbiornika, jest w stanie silnie zanieczyścić plon.

mak polny

Charakterystyczną dla maku polnego jest torebka (makówka)

W przypadku sprzedaży na mąkę dodatkowy problem stanowi fakt, iż jego nasiona zabarwiają mąkę na żółto, przez co powodują szybsze jej psucie. Progiem, który stanowi o konieczności zwalczania maku polnego w zbożach jest obecność przynajmniej 10 sztuk/m2. Oprócz właściwości powodujących pogorszenie jakości finalnego produktu z ziarna jakim jest m.in. mąka, maki cechują się także silnymi właściwościami trującymi. Niedojrzałe makówki mogą być bardzo niebezpieczne dla bydła, kaczek oraz koni. Dla równowagi posiada również cechy lecznicze – od lat stosowany jest w ziołolecznictwie, a starsze osoby zapewne pamiętają jego zastosowania w medycynie ludowej. Mak polny stosowany był w niej w postaci odwaru na takie schorzenia jak kaszel czy chrypka, ale też jako środek uspokajający przeciw bezsenności.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o