Materiał siewny warto wymieniać co roku

O tym, że stosowanie kwalifikowanego materiału siewnego przynosi cały szereg korzyści, nie trzeba nikogo przekonywać. Wyższe plony, lepsza jakość, mniejsza podatność na choroby to tylko niektóre z zalet kwalifikatu. Trzeba jednak pamiętać, że materiał kwalifikowany co roku powinien być wymieniany.

Wymienialność kwalifikowanego materiału siewnego w Polsce utrzymuje się na poziomie ok. 20%. Choć i tak jest to sporo w porównaniu do sytuacji sprzed kilku czy kilkunastu lat, nadal daleko nam do innych krajów europejskich. Przykładowo – w Czechach wymienialność materiału siewnego sięga prawie 90%.

Sianie uzyskanego z własnego zbioru ziarna, nawet jeśli plon jest z materiału kwalifikowanego, sprawia, że z roku na rok plony się osłabiają, a parametry ziarna pogarszają.

Rolnicy doskonale zdają sobie sprawę z zalet materiału kwalifikowanego. Najczęściej powodem, dla którego nie decydują się na zakup certyfikowanego materiału, jest po prostu zbyt wysoka cena. Prowadzenie produkcji rolniczej bardzo często zmusza do oszczędzania na wszystkim.

Bardzo często zdarza się też, że rolnicy kupują materiał kwalifikowany, ale tylko raz. Do kolejnego wysiewu stosują ziarno uzyskane ze zbiorów.

– Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż w ten sposób osłabia się genetyka materiału siewnego – wyjaśnia Zbigniew Urbaniak, przedstawiciel firmy Top Farms Nasiona. – Sianie uzyskanego z własnego zbioru ziarna, nawet jeśli plon jest z materiału kwalifikowanego, sprawia, że z roku na rok plony się osłabiają, a parametry ziarna pogarszają. Po kilku latach ziarno może już w niczym nie przypominać materiału wyjściowego.

Aby plony były odpowiedniej ilości i jakości, warto więc materiał siewny wymieniać co roku, a zebranego ziarna nie wysiewać, tylko przeznaczyć na sprzedaż lub na paszę dla zwierząt.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *