Mazowieckie: co skup to inne ceny

Niektórzy rolnicy z woj.mazowieckiego już pracują w polu pełną parą, inni dopiero przymierzają się do wyjazdu kombajnami w zboża. Przyczyną opóźnienia żniw w wielu rejonach województwa jest przede wszystkim pogoda. Jak wyglądają ceny w skupach?
Tegoroczne ceny w skupach nie napawają optymizmem. Jedynie za rzepak w tym roku można uzyskać ceny wyższe niż w poprzednim sezonie. Ceny zbóż natomiast mocno poszybowały w dół. Taka sytuacja ma miejsce co roku podczas zbiorów – skupy obniżają ceny, gdyż wiedzą, że sporo rolników nie posiada magazynów zbożowych i nie ma możliwości przechowywania ziarna w oczekiwaniu na wyższe ceny. Muszą od razu po zbiorach odwieźć zboże do skupów.
Jedynie za rzepak w tym roku można uzyskać ceny wyższe niż w poprzednim sezonie.
– Za pszenicę paszową płacimy obecnie 600 zł, jest to najwyższa cena, jaką aktualnie możemy zaproponować. Na razie zainteresowanie rolników jest umiarkowane. Niektórzy wolą przechować ziarno i poczekać na wzrost ceny, większość jednak jeszcze nie zebrała zboża z pola – podaje pracownik punktu skupu w Zwoleniu. – Ceny na pewno nie są niezmienne. Do końca zbiorów sporo jeszcze może się zmienić.
Za pozostałe zboża w skupie w Zwoleniu można otrzymać:
Żyto: 450 zł/t
Jęczmień: 470 zł/t
Owies: 500 zł
Na nieco lepsze ceny mogą liczyć w rolnicy w skupie w Ostrowi Mazowieckiej. Za tonę pszenicy można tu dostać 620 zł, a za żyto 500 zł/t. Nadal jest to jednak sporo mniej niż w ubiegłym sezonie.








