Czy myśleć o podorywce?

Download PDF

Zwykle wykonuje się ją w miesiącach letnich. Część gospodarzy, która na skutek niesprzyjającej zimy straciła swoje uprawy, myśli jednak o podorywce już teraz. Czy słusznie?

Jeśli już myślimy o wiosennej podorywce, pamiętajmy, że nie powinna być zbyt głęboka.

Ryszard Karaś z ZODR w Barzkowicach

Zwykle wykonuje się ją dla polepszenia struktury gleby. Chodzi przede wszystkim o poprawę jej wilgotności. Umożliwia także przykrycie resztek pożniwnych oraz zniszczenie ewentualnych patogenów. Zazwyczaj wykonuje się ją możliwie szybko po zbiorach, gdyż ziemia na powierzchni szybko przysycha, co utrudnia jej parowanie. Należy pamiętać, że podorywka powinna zostać wykonana na głębność ok. 6–10 cm, chyba że planujemy wysiew ścierniskowego międzyplonu, wówczas ostrze pługu powinno sięgać 12–15 cm w głąb ziemi.

– Jeśli już myślimy o wiosennej podorywce, pamiętajmy, że nie powinna być zbyt głęboka. Ziemia nie może być bowiem zmarznięta – ostrzega Ryszard Karaś z Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.

Po zimie ziemia powinna być jeszcze wilgotna, a więc warunki ku temu sprzyjają. Podorywka przykrywa resztki elementów pożniwnych, a na przemarzniętych polach, również resztki roślin, które nie wzeszły, a które mogą poprawie się rozkładać, korzystnie wpływając na tworzenie się próchnicy a co za tym idzie – znaczne polepszenie żyzności naszych gleb.

poprawa struktury gleby / czy myśleć o podorywce

Podorywkę zwykle wykonuje się dla polepszenia struktury gleby.

 

Ryszard Karaś zaznacza jednak:

– Pamiętajmy o wcześniejszym dokładnym obejrzeniu naszego pola. To, że sąsiad po zimie decyduje się na podorywkę, nie znaczy wcale, że musimy robić to my. Straty to nie tylko złe warunki atmosferyczne, ale też często źle prowadzone gospodarstwo. Jeśli wcześniej wykonane zabiegi agrotechniczne zostały wykonane nieprawidłowo, w wyniku kumulacji istnieje szansa na dużo większe straty – podsumowuje.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o