Jak napisać testament, żeby był ważny

Jak napisać testament, żeby był ważny

Sporządzenie testamentu nie jest trudne, ale trzeba znać podstawowe zasady. Można go spisać w domowym zaciszu, ale wyłącznie pismem ręcznym.

Czy swoją ostatnią wolę wystarczy spisać na kartce wyrwanej z zeszytu? Jak napisać testament, który będzie prawnie wiążący? Niekoniecznie u notariusza. Testament sporządzony w domu jest ważny, ale pod warunkiem, że w całości zostanie napisany pismem ręcznym.

testament

Kiedy w grę wchodzą pieniądze, na bok idą wszelkie sentymenty.

Życie jest pełne niespodzianek i czasami warto zawczasu pomyśleć o tym, co się stanie z naszym majątkiem, gdy umrzemy. Kiedy w grę wchodzą pieniądze, na bok idą wszelkie sentymenty, a w walce o ojcowiznę rodzeństwo potrafi skakać sobie do gardeł. Taka już jest natura ludzka, że łzy wysychają nadspodziewanie szybko, gdy na horyzoncie pojawia się atrakcyjny spadek. Aby uniknąć większych zatargów między najbliższymi krewnymi, wystarczy sporządzić testament, w którym jasno określimy, kto i co ma dostać w spadku.

Zazwyczaj rolnicy przekazują bezpłatnie swym dzieciom gospodarstwa rolne w formie darowizny, ale robią to, gdy osiągają wiek emerytalny.

Przykład

Rolnik jest właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni 50 ha nastawionego na produkcję roślinną. Wiek emerytalny osiągnie dopiero za pięć lat, ale kilka miesięcy temu przeszedł zawał. Wtedy zdał sobie sprawę, że wystarczy dosłownie chwila, by rozstać się z tym światem. Postanowił, że nie zostawi po sobie nieuregulowanych spraw. Ma troje dzieci, ale najstarszy syn wyjechał do Warszawy i nie utrzymuje z nim żadnych kontaktów. Nie przyjechał nawet, gdy siostra poinformowała go, że ojciec miał zawał. Zastanawia się, jak napisać testament, żeby po jego śmierci gospodarstwo odziedziczyli tylko młodszy syn i córka.

Jak napisać testament

Tutaj najprostszym rozwiązaniem jest sporządzenie testamentu, w którym rolnik konkretnie określi, że powołuje do spadku córkę w 1/2 i młodszego syna w 1/2. W myśl art. 949 kodeksu cywilnego spadkodawca, czyli testator może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą. Wystarczy kartka wyrwana z zeszytu i w miarę jasne sprecyzowanie swojej ostatniej woli. Podpis najlepiej, by składał się z pełnego imienia i nazwiska. Lepiej nie ograniczać się do samej parafki, aby nie było wątpliwości co do jej wiarygodności. Przyczyna wydziedziczenia najstarszego syna powinna bezpośrednio wynikać z treści testamentu.

jak napisać testament

Testament można napisać w każdej chwili. Wystarczy kartka papieru i długopis.

Z przymrużeniem oka

Czasami zdarzają się zabawne sytuacje, bo ktoś tłumaczy, że ma coś „zapisane testamentem”. Nic bardziej mylnego. Stanie się właścicielem dopiero po stwierdzeniu nabycia spadku, co może nastąpić po śmierci spadkodawcy. A ten może zmieniać zdanie o tym, jak napisać testament, nawet co tydzień. Testamentów może być bowiem kilka, ale zawsze obowiązuje ten, który został spisany jako ostatni. Nie trzeba w nim nawet wyraźnie wskazywać, że odwołuje się poprzedni. Wszystko w myśl rzymskiej sentencji, która brzmi: „Zmienna jest wola testatora aż do samej śmierci”. Dopóki człowiek żyje i nie został ubezwłasnowolniony, może rozporządzać swoim majątkiem.

W kancelarii notarialnej 

Jeśli ktoś nie jest pewny, jak napisać testament, lub nie czuje się na siłach, by samodzielnie go sporządzić, może skorzystać z pomocy notariusza. Zgodnie z art. 950 kodeksu cywilnego testament może być sporządzony w formie aktu notarialnego. Notariusz po prostu wyręcza spadkodawcę, za co pobiera stosowną opłatę. Najprostszy testament, kiedy do całości spadku powoływany jest jeden spadkobierca lub kilku we wskazanych ułamkach, kosztuje około 70 zł. Jeśli notariusz musi dojechać na miejsce, bo spadkodawca ma problemy z poruszaniem, trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. To 50 zł za każdą rozpoczętą godzinę jazdy.

Rekompensaty dla rolników na bioasekurację

8 mln zł w 2018 r. trafi do gospodarstw z obszarów ASF, w których zaprzestano hodowli świń. Wypłaty od 15 maja 2018 r.!

12 lutego 2018

Modernizacja gospodarstw rolnych 2018 – rusza nabór wniosków

Od 19 lutego 2018 r. rolnicy mogą składać wnioski o dofinansowanie inwestycji z ARiMR. Jest o co się starać. Można otrzymać nawet do 500 tys. zł.

19 lutego 2018

Nowelizacja prawa łowieckiego – Jakie rozwiązania zostaną wprowadzone?

Bioasekuracja na terenie całego kraju, szacownie strat łowieckich przez niezależne komisje, godziwe odszkodowania dla rolników w najbliższym czasie!

20 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij